avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relatia bunici - nepoti impiedicata de mama copiilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relatia bunici - nepoti impiedicata de mama copiilor

Am dori sa ne implicam mai mult in educatia nepoatei noastre,dar nora ne-a spus recent ca nu are incredere in noi ,desi am crescut3 copiii si am educat nenumarate generatii de elevi fara a avea vreun repros din partea parintilor acestora.Nu ne permite nicio initiativa,motivand ca numai in mama ei are incredere pentru ca face numai ce i se spune,sta"chiar si in cap daca fiica ei i-o cere",reproduc intocmai cuvintele ei.
Noi avem o alta conceptie asupra educatiei,acordand un rol mai mare personalitatii copilului.Credeti ca un bunic este un simplu executant al ordinelor sau poate avea si el libertatea initiativei?
va multumim,
doi bunici indurerati
In ce fel doriti sa va implicati in educatia nepotilor sau ce intelegeti concret prin a va implica in educatia lor ?
Relatiile personale se pot realiza prin:
a) intalniri ale copilului cu parintele ori cu o alta persoana care are, potrivit prezentei legi, dreptul la relatii personale cu copilul;
b) vizitarea copilului la domiciliul acestuia;
c) gazduirea copilului pe perioada determinata de catre parintele sau de catre alta persoana la care copilul nu locuieste in mod obisnuit;

d) corespondenta ori alta forma de comunicare cu copilul;
e) transmiterea de informatii copilului cu privire la parintele ori la alte persoane care au, potrivit prezentei legi, dreptul de a mentine relatii personale cu copilul;
f) transmiterea de informatii referitoare la copil, inclusiv fotografii recente, evaluari medicale sau scolare, catre parintele sau catre alte persoane care au dreptul de a mentine relatii personale cu copilul.


Potrivit art. 14 din Legea 272/2004 privind protectia si promovarea
drepturilor copilului, copilul are dreptul de a mentine relatii personale
si contacte directe cu parintii, rudele precum si cu alte persoane fata de
care copilul a dezvoltat legaturi de atasament.

Copilul are dreptul de a-si
cunoaste rudele si de a intretine relatii personale cu acestea, precum si
cu alte persoane cu care copilul s-a bucurat de viata de familie, in masura
in care acest lucru nu contravine interesului sau superior.

Parintele sau
alt reprezentant legal nu pot impiedica relatiile personale ale acestuia cu
bunicii cu care copilul s-a bucurat de viata de familie, decat in cazul in
care instanta decide in acest sens, apreciind ca exista motive temeinice de
natura a primejdui dezvoltarea fizica, psihica, intelectuala sau morala a
copilului.


Buna ziua,

De ce nu incercati sa vorbiti cu nora dumneavoastra despre ce o deranjeaza? Posibil sa o deranjeze chiar faptul ca ii spuneti "noi stim, am mai crescut copii". Are vreun motiv sa nu aiba incredere in dumneavoastra? Incercati sa discutati ca de la mama la mama, fara sa intrati intr-un gen de discutii din care ea s-ar putea simti jignita, altfel s-ar putea sa creeati certuri in familia fiului dumneavoastra, tensiuni in casnicie.
Incercati cu pasi mici, pana la urma e copilul copiilor dumneavoastra si, ei sunt responsabili pentru cresterea si educatia copilului. Nu cred ca prezinta niciunul vreun pericol in ceea ce priveste sanatatea copilului. Rezumati-va la vizite la inceput mai scurte, jocuri sau povesti, fara sa sa implicati prea mult cu sfaturi in ceea ce priveste cresterea si educarea copilului, alimentatia presupun, etc. Discutiile in contradictoriu cu mama copilului in fata acestuia nu sunt benefice nici pentru copilul ei si nici pentru copilul dumneavoastra care la un moment dat se va simti intre ciocan si nicovala.
Succes si rabdare!
Pai nu veti obtine prea curand asta.
In primul rand, legal, parintii raspund de cresterea si educarea copilului si nu bunicii.
In al doilea, moral, faptul ca doriti sa faceti o alta educatie copilului ii produce confuzie; in plus, ii anihilati pe nora si pe fiul dv. ca parinti.
Daca un copil e bine sa isi exprime mai mult personalitatea, doi adulti oare nu? Este viata lor, este copilul lor, legal e raspunderea lor. Sunt adulti, capabili. Nu prea puteti sa le spuneti ca doriti sa puneti accent pe personalitatea nepotului, ignorand personalitatile lor, e o contradictie undeva pe-aici.

Un copil nu poate fi azi educat asa, maine altfel si s-o tina asa la infinit.
Bunicii rasfata copiii, le iau o ciocolata in plus, cheltuie mai mult pe o papusa sau in parc, dar nu le fac educatie. Aia e decisa de parinti.

Sigur ca bunicii au o influienta, au un rol al lor, au relatii speciale cu copiii, insa nu le sunt parinti.
Nu va suparati, asa e legea; si legea statului roman si legea firii.
Am incercat prin toate metodele,mai ales ca le cunoastem,daca ati citit cu atentie chiar asta este profesia noastra,profesori,asadar si pedagogi,calitate in care am educat generatii de elevi cu care am obtinut multe satisfactii.Ne-am fi bucurat in mod deosebit sa fim solicitati,dar este preferata cealalta bunica ,nora facand discriminare evidenta numai pentru faptul ca nu facem exact ceea ce ne spune ea.Ca sa intelegeti mai bine despre ce este vorba,va voi da un exemplu.Desi ni se spusese sa ducem nepoata intr-un anume parc in care mai fuseseram cu ea si in care nu ii placea pentru ca nu dorea sa se joace,la cererea fetitei am hotarat sa mergem in Herastrau unde gasise un loc in care se simtea foarte bine si in care ne antrena si pe noi in joaca ei.Ne crestea inima vazand-o,mai ales ca este singura nepoata din tara,celelalte doua locuind in strainatate.Am fost apostrofati ca numai mama stie ce este mai bine pentru copil,mai ales ca am avut de-a lungul timpului dovezi ca nu este asa,de exemplu masa nu cuprinde regulat legume,desi fetita are probleme de digestia,spunand ca ,daca nu ii plac,.sa nu manance.Cu toate ca era vara fetita avea haine groase,motivand ca in parc este curent.Mama nurorii o imbraca asa cum ii spunea fiica ei,desi recunostea si ea ca nu e normal.As putea sa dau si alte exemple,si stiu despre ce vorbesc,va rog sa ma credeti.Asadar,ce este de facut cu o mama foarte putin receptiva la nevoile reale ale copilului,metode care ar duce la o educatie corespunzatoare,la consolidarea si dezvoltarea personalitatii copilului,implicit la sanatatea acestui.Sper ca de data aceasta m-ati inteles exact,privind lucrurile obiectiv si nu numai din punctul de vedere al unei mame care,in virtutea acestei calitati,isi permite sa faca greseli majore in privinta cresterii unicului copil.
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Probleme cu soacra mami76 mami76 Buna ziua, De cand m-am maritat am probleme cu soacra...probabil majoritatea s-a lovit de problema asta. Acum insa s-a agravat situatia. Ii tot spune sotului ... (vezi toată discuția)
Buna seara o nelamurire va rog ...daca tatal si bunica paterna ... admin74@gmail.com admin74@gmail.com buna seara o nelamurire va rog ...daca tal si bunica paterna au decedat sotia supravetuitoare vine la mostenire impreuna cu cei 2 copii ai ei (vezi toată discuția)
Relatia nepot-bunic alenira alenira Conform legii 274/2004, cunosc faptul ca atat nepotii cat si bunicii au dreptul la o buna comunicare intre ei care sa conduca la intarirea afectiunii ... (vezi toată discuția)