Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma suspendata si inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma suspendata si inactiva

Buna ziua,

Am o firma infiintata in feb 2007. In actul constitutiv se specifica ca durata de functionare a societatii este de 5 ani.
Din august 2010 este suspendata pt 3 ani (in urma unei cereri facuta de mine).
Din octombrie 2010 este inactiva (pt ca nu am depus la timp niste declaratii, cei de la anaf au inactivat-o si mi-au pus si cazier fiscal, inclusiv mie ca administrator).
Va rog frumos spuneti-mi ce se intimpla daca la expirarea suspendarii, adica in august anul asta, pot sa fac o cerere la registru pt radiere, iar ei o s-o si radieze.(sau trebuie mai intai activata).

multumesc
nu trebe activata. iti radiaza cerea fara lichidator.