Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cine plateste impozit pe un teren dat in arenda ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cine plateste impozit pe un teren dat in arenda ?

Cu privire la urmarirea unei societati agricole care lucreaza in arenda suprafete de teren ale proprietarilor din localitate, pentru care respectiva societate obtine subventii prin APIA , pe baza unei adeverinte de la primarie, as dori sa aflu pe cine trebuie sa verifice primaria cu privire la impozitul achitat pe respectivul teren: pe proprietarul terenului(arendator) sau pe cel care lucreaza terenul/persoana juridica (arendas) ? Va multumesc !
Pentru terenurile date in arenda, impozitul pe teren va fi platit in continuare de catre proprietar.
va multumesc!