Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Date personale completate fara acordul meu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Date personale completate fara acordul meu

Buna ziua!

Am lucrat la o scoietate comerciala pana in ianuarie 2009.
In lunca octombrie 2008 am fost intr-o delegatie catre Suceava,pe soaseaua dintre Bucuresti si Bacau autoturismul in care eram a fost surprins de o camera fixa de supraveghere,cu viteza de 84km/h ...in fine .
Anul asta in februarie la sediul societatii a ajuns un proces verbal de la Politia Bacau in care se cerea sa fie completate datele conducatorului auto!
Cei de acolo(Directorul General) mi-au trecut datele mele cu tot cu CNP,Nume,Adresa pe procesul verbal si l-au trimis la Politie fara ca eu sa stiu.Am fost anuntat abia dupa o sapatamana cand am primit si amenda acasa cu tot cu fotografia facuta de camera radar in care nu eram eu la volan!E posibil ca cineva sa completeze un document cu datele mele personale fara acordul meu!Exista o contraventie in asta?

Va rog nu ocoliti acest mesaj!
Va multumesc mult!
Sa intelegem ca nu dvs. erati la volan?In conditiile in care nu dvs erati la volan contestati procesul verbal pe acest motiv, concomitent puteti formula o plangere penala impotriva celui care a facut comunicarea pentru comiterea infractiunii de fals material in inscrisuri oficiale si uz de fals.Pentru aceasta va recomand sa angajati un avocat
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine!

Nu, nu eram la volan,eram pe locul din dreapata!

Inca o intrebare legata de acest caz:
Se poate sa fac plangere penala impotriva celui care mi-a completat datele personale fara ca eu sa stiu si fara sa fiu anuntat inainte?

Va multumesc !
In raspunsul pe care vi l-am dat v-am spus ca se poate si v-am indicat si infractiunile pentru care urmeaza sa formulati plangerea
Impotriva procesului verbal de contraventie faceti contestatie (plangere contraventionala) aratand cine era la volan -nume, functia ocupata la firma,etc si aratati ca ati depus si plangere penala impotriva persoanei care a trecut in fals datele dvs. in adresa catre Politie. Plangerea penala o depuneti in copie si la instanta de judecata pentru contestatie.