Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Mama este casatorita cu tata din 1989 in 1994 au construit o casa dar mama nu este trecuta in acte are dreptu la aceeasta casa ? si daca da cat la%?
Da are drept. Contributia la orice bun achizitionat in timpul casatoriei se prezuma a fi de 1/2 pentru fiecare sot.
Da, faptul ca nu este trecuta in acte e irelevant.
Insa, proprietarul terenului poate deveni si proprietarul constructiei.
Si asa va avea dreptul la despagubiri.
La casa nu are dreptul. La parte din valoarea ei are, proportional cu cat a contribuit la ea.
Constructia edificata in timpul casatoriei este bun comun , proprietate comuna in devalmasie.(cota -parte din dreptul de proprietate nu este individualizata, va fi stabilita de catre instanta de judecata, in urma promovarii actiunii de partaj ).

Sotia exercita un drept de superficie asupra terenului .
Cea mai intalnita solutie practica este ca sotul are proprietatea casei in temeiul accesiunii imobiliare, iar sotia are un drept de creanta ca un constructor de buna-credinta.
Daca aceasta constructie apare in acte ca fiind a sotului doar, probabil ca terenul e al lui; accesiunea o poate invoca oricand.
Discutam despre un bun prezumat a fi comun care este accesoriu al unui bun propriu.
Sotia nu are un drept de superficie, zic eu, el trebuie dat de catre o instanta sau prin intelegerea partilor. Cum sa fi ajuns sotia la un astfel de drept, in temeiul actului de casatorie? Eu cred ca a construit cu acordul proprietarului si atat. Si sigur, poate imparti sporul de valoare chiar, nu numai materialele, dar atat. Casa e a sotului. La fel cum apartamentul in care s-au pus termopane ar fi fost al lui, dar valoarea actuala a sporului de valoare a apartamentului se putea imparti.
Accesoriul urmeaza principalul.

Alte pareri? Interesanta speta.