Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Eroare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Eroare contabila

buna ziua, am preluat o societate si am constatat urmatoarea gresala si nu stiu cum sa o remediez... conturile 281din balanta privind amortizarile nu au aceasi solduri cu situatia amortizarii mijloacelor fixe din fisa ....nu stiu ce s-a intamplat...in contul 281 am o valoare totala de 987.490,62 iar in fisa amortizarilor am 1.023.423,45, o valoare destul de mare in suma de 35. 932,83 lei .Mentionez a bilantul a fost depus pt 2012 .va multumesc
Buna ziua,

Din pacate va trebui sa reconciliati registrul mijloacelor fixe cu inregistrarile din contabilitate pentru a putea intelege de unde provine eroarea. Spun din pacate, deoarece la sumele prezentate, acest lucru nu va fi usor de realizat Daca modulul de mijloace fixe este integrat programului de contabilitate, in mod normal ar fi trebuit sa functioneze corect, daca se introduceau coordonatele corecte.

Numai bine
...iar apoi, daca eroarea e reala, sa inregistrati diferenta de cheltuiala in contul 117 analitic distinct,,Erori an ...'' si sa depuneti rectificativa la D 101.
Succes!
Cornelia Tulpan, Contabil