Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum poate fi adoptat copilul fara consimtamantul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum poate fi adoptat copilul fara consimtamantul tatalui?

Concret:Un cpil, nascut de o mama labila psihic ( cu acte medicale in regula) si un tata care figureaza doar in certificatul de nastere al copilului ca "tata", este dat in plasament la varsta de 3 saptamani. De la acel moment si pana in prezent (copilul are 3 ani si 9 luni), parintii naturali ai acestuia nu l-au mai vazut niciodata, ba, mai mult, tatal biologic se pare ca este pe unde va prin strainatate chiar de dupa nasterea copilului, insa nimeni nu stie unde. Este evident ca, pentru o eventuala adoptie, consimtamantul acestui tata aflat 'nu se stie unde in lume), nu se poate obtine.mama, cum am mai spus, este bolnava psihic fapt atestat prin acte medicale. Cum poate, in aceste conditii, asistentul maternal caruia i-a fost incredintat copilul inca de la varsta de 3 saptamani, sa adopte acest copil. M-ar interesa atat modalitatea concreta, cat si temeiul legal.
Teoretic este posibil, insa in practica este mult mai dificil.Trebuie sa luati legatura cu Directia de Protectie a Copilului, sau cu un ONG acreditat pentru adoptii nationale.Pentru a cunoaste modalitatile concrete si reglementarile legale, aveti nevoie de consiliere juridica de specialitate.
Pentru a putea fi adoptat un copil( pentru care s-a instituit masura de protectie speciala la un asistent maternal profesionist) trebuie sa fie declarat adoptabil printr-o sentinta judecatoreasca emisa de Tribunalul de la domiciliul copilului. Protectia copilului sesizeaza instanta cu aceasta cerere, la baza acesteia fiind un raport privitor la copil intocmit ca urmare a faptului ca acesta nu a fost vizitat de parinti, finalitatea planului individualizat de protectie a copilului fiind deschiderea procedurii adopţiei interne.
E, protectia copilului este obligata sa consilieze parintii cu privire la efectele si consecintele adoptiei, cu privire la acordarea consimtamantului sau refuzului acestuia şi consemnarea acestor date intr-un raport de consiliere care va insoti raportul privitor la copil, copii de pe tot felul de acte precum si cererea Potectiei copilul de deschiderea a procedurii adoptiei interne, adresata asa cum am mai spus Tribunalului. Daca se constata ca parintii desi citati nu se prezinta la primul termen se va face citarea prin afisare la usa instantei si/sau citarea prin publicitate. Judecatorul, avand in vedere rapoartele sus-mentionate precum si absenta parintilor, va admite cererea de deschidere a procedurii adoptiei si va mentiona in dispozitivul sentintei lipsa consimtamantului conform art. 23 al.2 din 272/2004. Acesta este, sa zicem primul pas.
Urmatorul pas ar fi atestarea familiei asistentului maternal de catre cei de la protectia copilului. In urma unor cursuri de evaluare aceasta familie trebuie sa primeasca un atestat de familie apta sa adopte pentru unul sau doi copii, valabil un an de zile.
Pasul trei
Dupa ce ramane defintiva sentinta civila de deschidere a procedurii adoptiei interne şi asistentul maternal a obtinut atestatul poate face cerere de incredintare in vederea adoptiei( art. 26 al. 2 legea nr. 273/2004). Dupa ce trec 90 de zile de la incredintare , protectia copilului solicita Tribunalului incuviintarea adoptiei pe baza raportului final intocmit pe baza rapoartelor bilunare. Trebuie spus ca in timpul acestor proceduri( pana la ramanerea definitva a sentintei de incuviintare,) daca apare tatal si doreste copilul, protectia copilului introduce la tribunal o cerere de revizuire care se judeca in camera de consiliu. Ok, dar eu sper sa nu se ajunga aici.
Solicitati informatii detaliate de la asistentii sociali din cadrul serviciului sau compartimentului adoptii din cadrul Directiei generale de asitenta sociala si protectia copilului de la domiciliul dumneavoastra si bineinteles si al copilului. Succes va doresc si sa auzim numai de bine.
Directia Generala de Protectie a copilului, cere decaderea tatalui din drepturile parintesti, dupa care acel copil poate fi infiat de asistentul maternal care la crescut
În cursul procedurii de adopţie trebuie respectate următoarele principii:

principiul interesului superior al copilului,
principiul creşterii şi educării copilului într-un mediu familial,
principiul continuităţii în educarea copilului, ţinându-se seama de originea sa etnică, culturală şi lingvistică;
principiul informării copilului şi luării în considerare a opiniei acestuia în raport cu vârsta şi gradul său de maturitate;
principiul celerităţii în îndeplinirea oricăror acte referitoare la procedura adopţiei.
Condiţiile de fond ale adopţiei se referă la câteva aspecte, cum ar fi:

adopţia se încheie numai dacă este în interesul superior al copilului,
copilul poate fi adoptat până la împlinirea vârstei majoratului civil,
persoana majoră poate fi adoptată numai dacă adoptatorul sau familia adoptatoare a crescut-o în timpul minorităţii sale,
în cadrul procedurii de adopţie se iau măsurile necesare pentru ca fraţii să fie încredinţaţi împreună,
copilul, respectiv majorul, nu poate fi adoptat de mai mulţi adoptatori nici simultan, nici succesiv,
adopţia între fraţi este interzisă,
adopţia a doi soţi sau foşti soţi de către acelaşi adoptator sau familie adoptatoare, precum şi adopţia între soţi sau foşti soţi sunt interzise,
pot adopta numai persoanele care au capacitate deplină de exerciţiu şi care sunt cu cel puţin 18 ani mai în vârstă decât cel pe care doresc să îl adopte. Persoanele cu boli psihice şi handicap mental nu pot adopta,
adoptatorul sau familia adoptatoare trebuie să îndeplinească garanţiile morale şi condiţiile materiale necesare dezvoltării depline şi armonioase a personalităţii copilului, condiţii care se atestă de autorităţile competente,
consimţământul la adopţie trebuie să fie dat în faţa instanţei judecătoreşti de către:
părinţii fireşti ai copilului sau, după caz, tutorele copilului ai cărui părinţi fireşti sunt decedaţi, necunoscuţi, declaraţi morţi sau dispăruţi ori puşi sub interdicţie, în condiţiile legii,
copilul care a împlinit vârsta de 10 ani,
adoptatorul/familia adoptatoare(dacă persoana care doreşte să adopte este căsătorită, este necesar şi consimţământul soţului/soţiei).
Etapele procedurii de adoptie

I. Atestarea ca persoană/familie aptă să adopte

1. Evaluarea garanţiilor morale şi a condiţiilor materiale(evaluarea psihosocială şi pregătirea pentru asumarea rolului de părinte)

La cererea de evaluare pentru obţinerea atestatului de persoană/familie aptă să adopte adresată direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială domiciliază solicitanţii, aceştia trebuie să anexeze următoarele acte:

copie de pe buletinul/cartea de identitate
copii legalizate ale actelor de stare civilă(certificat de naştere/ căsătorie/hotărâre de divorţ)
copie legalizată de pe titlul de proprietate sau alt titlu care să ateste dreptul de folosinţă a locuinţei
certificat de cazier judiciar
certificat medical tip Ministerul Sănătăţii
adeverinţe de venit
caracterizări de la locul de muncă(minim două pentru fiecare persoană/membru al cuplului conjugal)
declaraţie notarială că nu au fost decăzuţi din drepturile părinteşti
declaraţie privind motivaţia adopţiei şi aşteptări legate de copil(sex, vârstă, situaţia psihosociomedicală)
declaraţie privind indicarea motivelor pentru care unul din soţi nu adoptă, în cazul în care cererea este formulată numai de către unul dintre soţi şi celălalt nu se asociază la cerere
certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuieşte solicitantul
certificat medical privind starea de sănătate a celorlalte persoane cu care locuieşte solicitantul
2. Eliberarea atestatului de persoană/familie aptă să adopte (atestatul este valabil pentru o perioadă de un an de la data emiterii)

Obţinerea atestatului nu este necesară în următoarele cazuri:

pentru adopţia persoanei majore,
pentru adopţia copilului de către soţul părintelui firesc sau adoptiv.
II. Încredinţarea în vederea adopţiei(minim 90 de zile)

alegerea celei mai potrivite persoane/familii pentru copil,
efectuarea de vizite bilunare în vederea monitorizării evoluţiei relaţiilor copil-persoană/familie,
încredinţarea în vederea adopţiei se face de către instanţa judecătorească competentă.
III. Încuviinţarea adopţiei
consimţământul copilului peste 10 ani dat în faţa instanţei de judecată
consimţământul adoptatorului dat în faţa instanţei de judecată
instanţa de judecată admite cererea de încuviinţarea a adopţiei numai în interesul superior al copilului
Cererea de încuviinţare a adopţiei poate fi introdusă direct de adoptator sau de direcţia de la domiciliul acestora, la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei, fiind însoţită de următoarele acte:
certificatul de naştere al copilului, în copie legalizată;
certificatul medical privind starea de sănătate a copilului;
atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
hotărârea judecătorească irevocabilă de încredinţare în vederea adopţiei;
certificatele de naştere ale adoptatorului sau ale soţului şi soţiei din familia adoptatoare, în copie legalizată;
certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soţilor din familia adoptatoare, în copie legalizată;
cazierul judiciar al adoptatorului sau, după caz, al fiecărui membru al familiei adoptatoare;
certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;
documentele doveditoare cu privire la exprimarea consimţământului părinţilor fireşti, în măsura în care nu s-a pronunţat anterior o hotărâre judecătorească de încuviinţare a deschiderii procedurii adopţiei interne a copilului;
raport final referitor la evoluţia relaţiilor dintre copil şi persoana/familia adoptatoare, ce se comunică instanţei de judecată la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei.
Multumesc din suflet, m-ati ajutat enorm, acum e totul clar. Pe legislatia in materie de adoptie m-am uitat si eu, dar nu este nici pe departe atat de clara cum ati fost dvs.Stiam principiile, etc., dar nu stiam practica concret. Privitor la rapunsul cu decaderea, nici macar asta nu inlatura obligativitatea consimtamantului parintelui.Dar, nu mai conteaza alte dicutii, raspunsul dvs.a fost complet si perfect lamuritor.Multumesc inca o data si multumesc si celorlalti.O zi buna.