Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBARE NUME COPIL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBARE NUME COPIL

BUNA ZIUA..CINE MA POATE AJUTA CU UN RASPUNS LA PROBLEMA MEA??AM UN BAIAT DE 13 ANI DI PRIMA CASATORIE..FOSTUL SOT A DECEDAT,EU M-AM RECASATORIT IAR ACTUALUL SOT VREA SA-L TREACA PE NUMELE LUI..AS DORI SA STIU CARE ESTE PROCEDURA,UNDE TREBUIE SA MA DUC SI CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE DACA POT FACE ACEST LUCRU FARA AJUTORUL UNUI AVOCAT,DEOARECE AM CONSULTAT UNUL SI MI-A CERUT FOARTE MULTI BANI ( 30 MILIOANE ).
urmati procedura adoptiei.Adresati-va autoritatii tutelare din cadrul primariei localitatii unde aveti domiciliul, iar acolo va vor detalia despre pasii pe care ii aveti de urmat.
va multumesc pentru raspunsul d-voastra,dar as vrea sa stiu unde se depunde dosarul : la tribunal sau la judecatoria sect.5 de unde apartin? acolo trebuie neaparat sa ma reprezinte un avocat sau merge si pe cont propriu? sper ca nu cer prea mult cu aceste intrebari..
este un onorriu imens, mai incercati si la alti avocati.

Etapele procedurii de adopţie

I. ATESTAREA CA PERSOANÃ/FAMILIE APTÃ SÃ ADOPTE

1. Evaluarea garanţiilor morale şi a condiţiilor materiale (evaluarea socială, evaluare psihologică şi pregătirea pentru asumarea rolului de părinte)
La cererea de evaluare pentru obţinerea atestatului de persoană/familie aptă să adopte adresată direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială domiciliază solicitanţii, aceştia trebuie să anexeze următoarele acte:

copie de pe buletinul/cartea de identitate;
copii legalizate ale actelor de stare civilă (certificat de naştere/ căsătorie/hotărâre de divorţ);
copie legalizată de pe titlul de proprietate sau alt titlu care să ateste dreptul de folosinţă a locuinţei;
certificat de cazier judiciar;
certificat medical tip Ministerul Sănătăţii cu semnătura şi parafa fiecărui medic specialist (medicul de familie şi medicul psihiatru);
adeverinţe de venit;
caracterizări de la locul de muncă (minim două pentru fiecare persoană/membru al cuplului conjugal);
declaraţie notarială că nu au fost decăzuţi din drepturile părinteşti;
declaraţie privind motivaţia adopţiei şi aşteptări legate de copil (sex, vârstă, situaţia psihosociomedicală);
declaraţie privind indicarea motivelor pentru care unul din soţi nu adoptă, în cazul în care cererea este formulată numai de către unul dintre soţi şi celălalt nu se asociază la cerere;
certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuieşte solicitantul;
certificat medical privind starea de sănătate a celorlalte persoane cu care locuieşte solicitantul.
2. Eliberarea atestatului de persoană/familie aptă să adopte (atestatul este valabil pentru o perioadă de un an de la data emiterii)
Obţinerea atestatului nu este necesară în următoarele cazuri:

pentru adopţia persoanei majore,
pentru adopţia copilului de către soţul părintelui firesc sau adoptiv.
II. ÎNCREDINŢAREA ÎN VEDEREA ADOPŢIEI (pentru o perioadă de MINIM 90 DE ZILE)

alegerea celei mai potrivite persoane/familii pentru copil,
efectuarea de vizite şi rapoarte bilunare în vederea monitorizării evoluţiei relaţiilor copil-persoană/familie,
încredinţarea în vederea adopţiei se face de către instanţa judecătorească competentă.
III. ÎNCUVIINŢAREA ADOPŢIEI

consimţământul copilului peste 10 ani dat în faţa instanţei de judecată;
consimţământul adoptatorului dat în faţa instanţei de judecată;
instanţa de judecată admite cererea de încuviinţarea a adopţiei numai în interesul superior al copilului;
Cererea de încuviinţare a adopţiei poate fi introdusă direct de adoptator sau de direcţia de la domiciliul acestora, la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei, fiind însoţită de următoarele acte:
certificatul de naştere al copilului, în copie legalizată;
certificatul medical privind starea de sănătate a copilului eliberat de către unitatea sanitară abilitată în acest sens;
atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
hotărârea judecătorească irevocabilă de încredinţare în vederea adopţiei;
certificatele de naştere ale adoptatorului sau ale soţului şi soţiei din familia adoptatoare, în copie legalizată;
certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soţilor din familia adoptatoare, în copie legalizată;
cazierul judiciar al adoptatorului sau, după caz, al fiecărui membru al familiei adoptatoare;
certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;
documentele doveditoare cu privire la exprimarea consimţământului părinţilor fireşti, în măsura în care nu s-a pronunţat anterior o hotărâre judecătorească de încuviinţare a deschiderii procedurii adopţiei interne a copilului;
raport final referitor la evoluţia relaţiilor dintre copil şi persoana/familia adoptatoare, ce se comunică instanţei de judecată la sfârşitul perioadei de încredinţare în vederea adopţiei.
IV. POST- ADOPŢIA(2 ANI)

rapoarte trimestriale asupra evoluţiei relaţiilor copil-persoană/familie adoptatoare,
servicii postadopţie.

av.myra vasilescu
N-aveti nevoie de nici o atestare si de nici o incredintare in vederea adoptiei.
Depuneti cererea la tribunalul de care apartineti si atasati actele de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
va multumesc pentru raspuns..tocmai am ajuns acasa...am fost la primarie..de acolo m-au trimis la judecatorie...de acolo m-au trimis la tribunal..cei de la tribunal mi-au spus ca din cauza juramantului depus nu au voie sa spuna ce acte trebuiesc depuse si m-au trimis la directia pentru protectia copilului din cadrul primariei de care apartin...cei de acolo mi-au spus ca nu la ei trebuie sa merg ptr ca tine de adoptii si mi-au spus sa ma dus din nou la tribunal...nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma duc...