avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme vanzare casa

buna ziua.vin cu o problema mai delicata care imi da bataie de cap.sora mea a cumparat o casa in romania,dar a trecut-o pe numele meu,dar i-a facut si uzufruct viager mamei mele,ca sa nu fie discutii ca nu este pe numele ei.acum suntem cu totii in germania si sora mea vrea sa vanda casa.maica-mea a investit si ea vreo 3000 de uero in casa si nu vrea sa semneze pt.vanzare decat daca facem jumate,jumate.intrebarea mea este:
1. este posibil sa o scot din contract ?
2.este posibil sa o vand fara ea?
va multumesc#-o
Cel mai recent răspuns: leo_lucas , utilizator 18:18, 15 Mai 2013
1. Nu este posibil sa o scoateti din contract.
2. Nu prea o sa va cumpere nimeni imobilul cu uzufruct care se stinge la decesul uzufructuarei.
Nu puteti vinde casa fara acordul mamei si nici nu puteti sa o scoateti din contract atata vreme cat are uzufructul viager si nu renunta la el.
Sincer...daca mama nu vrea...nu prea aveti ce face.
succes.
av.M.Hornea
Eu am o parerea diferita : Dvs puteti vinde casa fara nicio problema, numai ca uzufructul viager va trece la noul proprietar, care nu va putea sa o scoata pe mama din casa pana la decesul ei. Intrebarea e : cine accepta asa ceva?
stiu ca situatie este foarte complicata.ea sta de 3 ani la sora mea aici in germania.inapoi in romania la casa oricum nu vrea sa mearga,ca nu se descurca singura pt ca este bolnava.acum ne ameninta ca daca nu ii dam cati bani vrea nu semneaza.va multumesc pt mesaje!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme uzufruct mihaelamoldovan mihaelamoldovan Buna ziua.Am cumparat casa de la fratele meu,cu contract de vanzare-cumparare dar am luat-o pe mama ,care locuia in casa, cu uzufruct viager.Acum mama vrea sa ... (vezi toată discuția)
Care este dreptul meu julia_30 julia_30 Buna ziua, as dori sa stiu si eu ce drepturi detin (in ce procentaj)asupra unui apartament cumparat prin contract de vanzare -cumparare impreuna cu mama mea. ... (vezi toată discuția)
Bună.... ma puteți ajuta e umpic urgent.... după decesul bunicii ... gyorgycristina gyorgycristina Bună.... Ma puteți ajuta e umpic urgent.... După decesul bunicii sa făcut succesiunea la casa +teren =951mp în care apare fiul ei cu drept uzufruct viager ... (vezi toată discuția)