Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

am 28 de ani si 6 luni lucrati . va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensionare anticipata . sant nascuta pe data de 10 decembrie 1956.
evabocioc, utilizator
Pensie limita de varsta: iulie 2017

Pensie anticipata partiala: numai cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare prevazut de lege, in cazul dvs. de 30 de ani si 7 luni.
Daca reusiti sa completati acest stagiu (fie mai lucrati inca 2 ani si 1 luna fie faceti contract cu casa de pensii pe aceasta perioada), atunci veti avea dreptul la pensie anticipata partiala, cu penalizare 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

Pensia anticipata nu intra in discutie, va trebuie un stagiu realizat de cel putin 38 de ani si 7 luni.

Mai bine asteptati pana in iulie 2017 cand puteti iesi la limita de varsta ...Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni.

Tot atunci puteti iesi, asa cum vi s-a spus, la pensie anticipata partiala, daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 7 luni.