Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna dimineata! o femeie nascuta in nov.1956 si cu un stagiu de cotizare de 31 ani si 2 luni in ce conditii se poate pensiona, anticipat fara penalizare sau la limita de varsta?
Femeie nascuta in noiembrie 1956, se poate pensiona anticipat fara penalizare incepand cu varsta de 55/7 ani cu un stagiu complect de cotizare de 38/7 ani fara stagii asimilate.
Pensia la limita de varsta o poate lua la varsta de 60/7 ani cu un stagiu minim de cotizare de 15/0 ani.
Mai exista varianta pensiei anticipate partial, incepand de la varsta de 55/7 ani cu un stagiu complect de cotizare cuprins intre 30/7 ani si38/7 ani, fara stagii asimilate, si cu o penalizare de 0,75%pentru fiecare luna de anticipare.