Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit masina

Acumceva timp,am vandut o masina Dacia unui vecin,fara contract de vanzare-cumparare.Acesta la randul lui,a vandut-o la fier vechi.Intre timp,vecinul respectiv s-a mutat,in schimb impozitul pe masina continua sa imi vina regulat mie.Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Mergeti la fier vechi si solicitati copie dupa actul prin care s-a predat /preluat auto.
Centrele care preiau auto trebuie sa emita proces verbal cu datele de identificare ale auto. Ei sigur au aceste date. Apoi mergeti la fisc si declarati ca auto dvoastra a ajuns la fier vechi. Succes.
Putetui realiza radierea auto de pe rolul fiscal,incheind declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti autovehiculul