Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipoteca. Onorariu notarial si taxa CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipoteca. Onorariu notarial si taxa CF

Buna ziua,

As dori sa aflu cat este taxa notariala pentru radiere de ipoteca?

Se poate efectua radierea de ipotedca si la alt notar decat cel care a efectuat contractul de vanzare- cumparare?

Cumparatorul plateste taxa de radiere a ipotecii?

Multumesc anticipat.
alina_valentina, utilizator
Se poate face si la alt notar radierea ipotecii. Aveti nevoie de extras de CF, adresa de radiere a bancii, contractul de ipoteca, procura Bancii prin care este imputernicit functionarul de acolo sa semneze Declaratia de radiere a ipotecii, buletinul acestuia.
Declaratia de radiere o plateste garantul ipotecar . Variaza intre 150-200 de Ron plus TVA plus 60 de Ron taxa de radiere a ipotecii prin acea declaratie.
Multumesc pentru raspunsul rapid.

Banca nu a fost implicata.

Am avut ipoteca pe termen de 3 luni de la data achizitionarii imobilului, timp in care am platit si restul de bani.

Va rog sa confirmati ca, "garantul ipotecar" este cumparatorul.
alina_valentina, utilizator
Daca cumparatorul imobilului a imprumutat o suma de bani pentru a achita pretul vanzatorului si acea suma a cost garantata cu imobilul achizitionat atunci el este.
As mai avea o intrebare, nu este legata de precedenta.

In urma cu 10 ani am achizitionat un teren si am luat imprumut de la banca garantand cu apartamentul.

Am platit datoria la banca in 6 luni. Eu trebuie sa ii solicit bancii adresa de radiere? Ca nu mi-au trimis nimic.

Multumesc.
Se procedeaza la fel ca mai sus! Declaratie autentica notariala .