Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere punct lucru si deschidere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere punct lucru si deschidere

buna ziua ! doresc sa inchid un punct de lucru si sa deschid altul in alta locatie.ma intereseaza ce demersuri trebuiesc facute cu casa de marcat,fiscalizare etc.ce taxe trebuiesc platite la administratia financiara,registrul comertului.cred ca nu pot deschide punctul de lucru si apoi sa il inchid pe cel initial ca ma mut cu tot cu casa de marcat si nu are adresa pe noul punct de lucru.si inca o intrebare.cam cat dureaza?multumesc
Faceti contractul pentru noul punct de lucru, faceti amenajarea.
Faceti mentiunea (in acelasi act) la Registrul comertului pentru inchidere, respectiv deschidere punct de lucru. Scoateti autorizatiile pentru noul punct de lucru.
Chemati operatorul service pentru casa de marcat si fiscalizati casa de marcat pentru noul punct de lucru si depuneti acte la fiscul unde este arondat noul punct de lucru.
Durata aproximativ 5-10 zile.
este vreo declaratie tip la registrul comertului pentru inchidere si deschidere punct de lucru?daca da care anume este ca ma uit pe site-ul lor si nu gasesc nimic
Sunt doua formulare pentru situatia pe care ne-ati prezentat-o, respectiv cererea de inregistrare si declaratia model 2 la care adaugati hotararea prin care se inchide un punct de lucru si se deschide un altul. La setul de acte sa anexati si certificatul constatator de autorizare de la punctul de lucru pe care il inchideti.
Formularele le puteti vizuliza/descarca de aici:
[ link extern ]