avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru

Spuneti-mi, va rog, care este taxa de timbru pt.o cerere de interventie accesorie in interesul paratului?:sorry:
Cel mai recent răspuns: balantajust , utilizator 09:40, 4 Martie 2009
art.10 din Legea nr. 146/1997, se rtaxeaza dupa regulile aplicabile cererii principale
Adica zero lei zero bani, in cazul dvs., pentru ca paratul nu taxeaza. Doar in cazul in care paratul a facut si o cerere reconventionala, devenind reclamant reconventional, si dvs. faceti cerererea de interventie accesorie in sprijinul cererii reconventionale si in nu pentru actiunea intentata de reclamant, va trebui sa taxati ca si paratul cererea dvs.
Diana Persa a scris:

Adica zero lei zero bani, in cazul dvs., pentru ca paratul nu taxeaza. Doar in cazul in care paratul a facut si o cerere reconventionala, devenind reclamant reconventional, si dvs. faceti cerererea de interventie accesorie in sprijinul cererii reconventionale si in nu pentru actiunea intentata de reclamant, va trebui sa taxati ca si paratul cererea dvs.

Multumesc mult, eu de mult nu mai sunt pe faza:sorry::luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara de timbru pentru o cerere reconventionala teslovan florentina teslovan florentina Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti -tot caut in codul civil si legea 146/1997 si nu sunt lamurita.: 1.O cerere reconventionala se taxeaza-se percepe taxa ... (vezi toată discuția)
O cerere de interventie accesorie in interesul paratului se timbreaza? leusan leusan In cazul cererii de intervenient in sprijinul paratei se taxeaza cererea si daca da cat? (vezi toată discuția)
Cererea de interventie in favoarea reclamantului Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Cererea de interventie in favoarea reclamantului se timbreaza ? Avand in vedere ca prin aceasta cerere nu se cere nimic , decat , se urmareste apararea ... (vezi toată discuția)