Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru

Spuneti-mi, va rog, care este taxa de timbru pt.o cerere de interventie accesorie in interesul paratului?:sorry:
art.10 din Legea nr. 146/1997, se rtaxeaza dupa regulile aplicabile cererii principale
Adica zero lei zero bani, in cazul dvs., pentru ca paratul nu taxeaza. Doar in cazul in care paratul a facut si o cerere reconventionala, devenind reclamant reconventional, si dvs. faceti cerererea de interventie accesorie in sprijinul cererii reconventionale si in nu pentru actiunea intentata de reclamant, va trebui sa taxati ca si paratul cererea dvs.
Diana Persa a scris:

Adica zero lei zero bani, in cazul dvs., pentru ca paratul nu taxeaza. Doar in cazul in care paratul a facut si o cerere reconventionala, devenind reclamant reconventional, si dvs. faceti cerererea de interventie accesorie in sprijinul cererii reconventionale si in nu pentru actiunea intentata de reclamant, va trebui sa taxati ca si paratul cererea dvs.

Multumesc mult, eu de mult nu mai sunt pe faza:sorry::luck: