Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... referitor la diferenta suprafatei de teren aparuta in ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

referitor la diferenta suprafatei de teren aparuta in acte si cea reala

am cumparat terenul in suprafata de 400 mp, in realitate sunt 1400 mp, masuratori cadastrale la primarie nu s-au gasit decat acei 400 mp din acte, pe vremuri suprafata a fost de 2800 mp, vecinul a cumparat jumate iar jumate e al nostru ,si la vecin apare diferenta asta in acte...cealalta suprafata e trecuta in proprietatea CAP-ului (reiese din actele vecinului)..imi dau seama ca s-ar putea sa existe un singur cf de CAP. Acuma intrebarea mea este cum fac sa fiu cu toate actele in regula ?Peste o saptamana urmeaza sa primesc de la notar cf-ul pe numele nostru.Am nevoie sa scot masuratori? Care este demersul? Multumesc!
Buna ziua,
Daca nu ati facut la momentul potrivit cerere de reconstituire a dreptului de proprietate conf legii 18, acum este mai complicat.
Va trebui sa formulati o cerere de constatarea a dreptului de proprietate, pentru diferenta de 1000 mp, prin uzucapiune de peste 30 de ani chemand in instanta ca parat pe vechiul proprietar al terenului.
Daca acesta a fost in proprietatea primariei veti chema in judecata Primaria prin Primar ca parat.
av. Gabriel Klein Kiritescu