avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce fel de contract ar fi bine sa incheiem?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce fel de contract ar fi bine sa incheiem?

Buna! Avem in proprietate un teren, iar un vecin vrea sa ne cumpere un altul ca sa-l dam pe al nostru dumnealui in schimb. Al nostru este mai mic ca, celalalt, iar noi am zis ca il "ajutam" oarecum la pret. Acceptam varianta asta, deoarece terenul nostru este mai mic, in jur de 200 mp, iar celalalt aproape 400 mp.
Cum ar fi mai convenabil pentru noi sa incheiem actele? Contract de vanzare-cumparare direct propritarilor terenului sau de schimb cu vecinul? Cine si cum plateste actele? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: marysa , utilizator 17:42, 26 Iunie 2013
Buna ziua,
Contract de vanzare cumparare in 3 .
Actele le platesc cumparatorii.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Ceva de genul....dam cioara din mana pe cea de pe gard :) Ar fi recomandabil ca vecinul mai intai sa intre in proprietatea terenului de 400 mp , si mai apoi sa incheiati un contract de schimb de terenuri. Eventual, se poate incheia un contract de vanzare cumparare intre vecin si vanzatorul terenului de 400 mp iar beneficiar al vanzarii fiind dumneavoastra cu conditia ca in schimbul pretului platit pentru acel teren sa ii dati acestuia terenul dumneavoastra de 200 mp.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contract de vanzare cumparare in 3 .
Actele le platesc cumparatorii.
av. Gabriel Klein Kiritescu


Ma scuzati, dar cum in 3?
fanea traian vasile a scris:

Ceva de genul....dam cioara din mana pe cea de pe gard :) Ar fi recomandabil ca vecinul mai intai sa intre in proprietatea terenului de 400 mp , si mai apoi sa incheiati un contract de schimb de terenuri. Eventual, se poate incheia un contract de vanzare cumparare intre vecin si vanzatorul terenului de 400 mp iar beneficiar al vanzarii fiind dumneavoastra cu conditia ca in schimbul pretului platit pentru acel teren sa ii dati acestuia terenul dumneavoastra de 200 mp.


Da, ceva de genul. Pentru vecin, ii convenabil deoarece are foarte putin teren in jurul casei, pentru noi ar fi suprafata mai mare ca sa putem construi o casa. Cine plateste cheltuielile in ambele situatii? Multumesc pentru raspuns!
Cheltuielile de regula se suporta de cumparator astfel cum v-a raspuns colegul meu. Totusi trebuie sa platiti un impozit in functie de zona si suprafata unde se afla terenul ( legat de costuri va trebui sa intrebati un notar cat se cuvine sa suportati ca impozit al vanzatorului).

Alte discuții în legătură

Cumparare casa intabulata gresit ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. am cumparat o casa cu teren (500 mp), intabulate de prin 2001. ideea este ca am masurat si am constatat ca nu corespunde exect cu ceea ce reiese ... (vezi toată discuția)
Referitor la diferenta suprafatei de teren aparuta in acte si cea reala wemilia wemilia am cumparat terenul in suprafata de 400 mp, in realitate sunt 1400 mp, masuratori cadastrale la primarie nu s-au gasit decat acei 400 mp din acte, pe vremuri ... (vezi toată discuția)
Drept proprietate cerneastefania cerneastefania am achizitionat un teren de 1200 mp inainte de anul 1989 dar datorita limitei de 250 mp nu pot avea in act toata suprafata? cum devin proprietar pe tot? exista ... (vezi toată discuția)