Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinerea permisului de conducere, placute ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinerea permisului de conducere, placute inmatriculare provizorii de export si certificate de inmatriculer in punctul de frontiera Petea

Ma aflu in punctul de trecere frontiera Petea. Sunt soferul unui ansamblu de vehicule format din cap tractor si semiremorca, ansamblu achizitionat din Republica Ceha si ieri la controlul efectuat in PTF Petea, mi-au fost retinute certificatele de inmatriculare, placutele de inmatriculare si permisul de conducere.
Legea la care m-au incadrat este OUG-195/2002 care zice asa:

CAPITOLUL VI
Infractiuni si pedepse
Art. 84
Nerespectarea dispozitiilor privind circulatia pe drumurile publice, care intruneste elementele constitutive ale unei infractiuni, atrage raspunderea penala si se sanctioneaza potrivit prezentei ordonante de urgenta.

Art. 85
(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Tractarea unei remorci neinmatriculate sau neinregistrate ori cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat care nu are drept de circulatie in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani.

As vrea sa stiu daca aceasta lege se poate interpreta si ma refer la 2 termeni
FALS-EXPIRAT
Multumesc!
nr expirat = autovehicul neinmatriculat
nr fals = autovehicul neinmatriculat

in opinia mea un nr de inmatriculare fals poate insemna:
1. nr care nu se afla in evidenta politiei;
2. nr care se afla in evidenta politiei dar nu se afla montat pe masina din evidenta politiei;
3. nr care se afla in evidenta politiei, se afla montat pe masina din evidenta politiei, este expirat si conducatorul auto conduce autovehiculul in cunostinta de cauza;
4. nr care se afla in evidenta politiei, se afla montat pe masina din evidenta politiei, este expirat dar conducatorul auto conduce autovehiculul in necunostinta de cauza;

variantele 1, 2, 3 indica intentia de a utiliza un nr fals, fapta pentru care legiuitorul aplica o pedeapsa mai mare (pana la 5 ani) mentionata la art. 82/2.

varianta 4 poate presupune schimbarea incadrarii in prevederile art. 85/1 (autovehicul neinmatriculat), adica o pedeapsa mai mica (pana la 3 ani) intrucat nu a existat intentia, cu conditia de a demonstra ca nu ati avut cunostinta despre expirarea nr. .

totusi fapta ramane, prin expirarea numerelor autovehiculul nu mai era inmatriculat.
cyan a scris:

nr expirat = autovehicul neinmatriculat
nr fals = autovehicul neinmatriculat

in opinia mea un nr de inmatriculare fals poate insemna:
1. nr care nu se afla in evidenta politiei;
2. nr care se afla in evidenta politiei dar nu se afla montat pe masina din evidenta politiei;
3. nr care se afla in evidenta politiei, se afla montat pe masina din evidenta politiei, este expirat si conducatorul auto conduce autovehiculul in cunostinta de cauza;
4. nr care se afla in evidenta politiei, se afla montat pe masina din evidenta politiei, este expirat dar conducatorul auto conduce autovehiculul in necunostinta de cauza;

variantele 1, 2, 3 indica intentia de a utiliza un nr fals, fapta pentru care legiuitorul aplica o pedeapsa mai mare (pana la 5 ani) mentionata la art. 82/2.

varianta 4 poate presupune schimbarea incadrarii in prevederile art. 85/1 (autovehicul neinmatriculat), adica o pedeapsa mai mica (pana la 3 ani) intrucat nu a existat intentia, cu conditia de a demonstra ca nu ati avut cunostinta despre expirarea nr. .

totusi fapta ramane, prin expirarea numerelor autovehiculul nu mai era inmatriculat.

Infracţiunea prevăzută de art. 85 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002.Elemente constitutive.

Conducerea unui autoturism pe drumurile publice având plăcuţele de înmatriculare provizorie expirate nu constituie infracţiunea prev. de art. 85 alin. 2 întrucât lipseşte o cerinţă esenţială a laturii obiective a infracţiunii, respectiv ca autoturismul pus în circulaţie şi respectiv condus de inculpat să fi avut numere false de înmatriculare. Expirarea plăcuţelor de înmatriculare nu poate fi interpretată, prin analogie, ca fiind un număr fals de înmatriculare, în condiţiile în care nu a existat o falsificare cu intenţie a acestor numere de înmatriculare şi în care textul de lege nu prevede o asemenea analogie.

Detalii: [ link extern ]
petosticky1979, utilizator
avand in vedere ca masina avea nr provizorii aveati obligatia de a cunoaste valabilitatea acestora, obligatie valabila si in cazul valabilitatii asigurarii RCA si inspectiei ITP.

aveti in vedere ca indiferent de cele doua interpretari, nr expirat sau nr fals, autovehiculul tot neinmatriculat este astfel ca incadrarea se va face la art. 85 alin (1) in loc de alin. (2), adica tot infractiune se considera.

trebuie sa apelati la ajutorul unei persoane specializate.
ok. e neinmatriculat, dar de cand a aflat ca e neinmariculat nu a mai circulat cu el si s-a oprit in terminal la petea unde e si acum si asteapta placutele de inmatriculare provizorie, ca i le-am trimis ieri. deci??? el l-a intrebat pe polonezul de la care a luat masina daca numere-s in regula, daca asigurarea si toate celelalte sunt in regula, iar polonezul i-a zis ca totul e ok, drept urmare el s-a urcat in masina si a plecat. deci fapta a fost facuta fara intentie.
problema este ca a aflat despre stadiul inmatricularii de la politie!

pentru a scapa cu o pedeapsa mai mica, o amenda administrativa, trebuie sa demonstreze ca a fost fara intentie.