avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa

Buna am 18 ani si as dori sa imi schimb numele. Din motive financiare nu sunt sigura ca parintii mei vor divorta insa eu imi dores sa imi schimb numele. Ce sanse am ca cererea sa imi fie acceptata si ce ar trebui sa fac? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 21:57, 16 Mai 2013
Buna ziua,
schimbarea numelui este o chestiune de optiune.
Pentru a va schimba numele va trebui sa va adresati cu o cerere Primariei pe raza careia domiciliati.
Asemenea cereri se admit.
av. Gabriel Klein Kiritescu

[Editat - practica este unitara, e stabilita de OG 41/2003 actualizata]
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2013
Ares-3, moderator
Multumesc mult pt raspuns, stiti cumva cat ar costa aceasta procedura?
Va puteti schimba numele pe cale administrativa insa numai pentru motive temeinice.
Procedura si acte necesare gasiti in link, de costat nu va costa mult ( veti plati pt publicare in monitor, pt cazier, legalizari copii, alte costuri nu aveti ).
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2013
gi-jane2, moderator
Nu va aproba schimbarea numelui pe motiv ca se cearta parintii dar nu divorteaza. Mai mult, aveti nevoie de consimtamantul scris al celui de la care luati numele. Si nu uitati sau cel putin sa aveti in vedere faptul ca atunci cand va veni vremea de insuratoare/maritis, aveti oportunitatea de a trece pe numele sotului/sotiei, deci implicit de a scapa de numele parintilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea la numele de fata dupa divort magdalena36 magdalena36 Buna ziua. Am divortat acum 7 ani si am ramas pe numele sotului, pentru a nu produce copilului o trauma psihica, acum are 14 ani si intelege situatia. As ... (vezi toată discuția)
Incuviintare schimbare nume copil minor dupa noul tata floare de gheata floare de gheata Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un temei legal tinand cont ca sa schimbat noul cod civil M-am recasatorit si am un copil de 5 ani din prima ... (vezi toată discuția)
Cum pot lua numele tatalui meu natural? adrianacorozel adrianacorozel as dori sa stiu ce acte imi trebuie sau unde ma pot interesa sa imi schimb numele,sunt trecuta pe numele tatalui vitreg,si vreau sa il schimb sa iau numele ... (vezi toată discuția)