Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare auto

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un Mitsubishi L200, PickUp, din 2007, motor 2500 cm³ (Putere 140 CP / 103 kW), euro 4, inmatriculat in Romania.
As dori sa stiu ce taxe trebuie sa platesc si la ce valoare ar ajunge.
Va multumesc.
Buna seara,
Cat are noxele? (Co2)
Din pacate nu stiu cat sunt noxele, nu prea sunt anunturi i care se specifica si emisiile de CO2, cred ca asta aflu la RAR.
Poti inmatricula autoturismul fara plata timbrului de mediu, mai nou noii nostri guvernanti fac legile cu portite, exista o portita in noua ordonanta a guvernului privind instituirea platii timbrului de mediu, prin care toti romanii pot inmatricula autoturisme fara a plati timbrul de mediu.
Buna ziua,
As putea afla niste detalii despre "portite"?
nirolf75 a scris:

Din pacate nu stiu cat sunt noxele, nu prea sunt anunturi i care se specifica si emisiile de CO2, cred ca asta aflu la RAR.

Da, noxele la masina de noua se afla din specificatiile tehnice (se gasesc si pe net).
La masina second, noxele se masoara la RAR si se inscriu in carte. In functie de aceste noxe fiscul calculeaza timbrul de mediu.
Bafta!

P.S.Pana la ora asta inca nu am auzit sa se fenteze noua ordonanta. Dar...cine stie, este timp