Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna in afara UE pt IF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna in afara UE pt IF

Stie cineva daca pt membrii unei intreprinderi familiale (2 persoane) poate fi acordata diurna pt deplasare intr-un stat in afara UE? Daca da, care este nivelul maxim deductibil al diurnei? Care este diurna ce se poate acorda pt Camerun?
Este vorba despre Hotararea 518/95 cu modificarile ulterioare, plafonul de deductibilitate la diurna este echivalentul a 27 USD iar cazarea sa nu depaseasca 95 USD

Pentru fractiunile de timp se ia in calcul numarul 12 aferent orelor petrecute in tara in acea zi si anume, mai putin de 12 ore pentrecute in tara se calculeaza 50% din diurna iar peste 12 ore 100% (referindu-ma aici la momentul plecarii si respectiv sosirii)

Atentie, Codul fiscal mai prevede faptul ca o cheltuiala este deductibila, in masura in care ea produce venituri impozabile; deci e bine sa nu iei in calcul o deplasare de concediu ca avand cheltuieli deductibile.

Un model de decont, am atasat mai jos:

S.C. ______________________ SRL

DECOND DEPLASARE IN STRAINATATE

TARA: ........................................
NUMAR PERSOANE: .................................
PLECARE: …………………………………
SOSIRE: ……………………………………

ZILE DIURNA………………………..

DIURNA: ………………………………….
CAZARE: ....................................................
CHELTUIELI TRANSPORT: ………….....
ALTE CHELTUIELI: ……………………..

TOTAL CHELTUIELI: ……………..

AVANS ACORDAT: ..........................

DIFERENTA DE RESITUIT: ………………………………...
DIFERENTA DE INCASAT: ………………………………….

DIRECTOR GENERAL ECONOMIST
Multumesc mult pentru raspuns