avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... MASINA IN SERVICE DE 1 LUNA , NU AU FACUT NIMIC , EU ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

MASINA IN SERVICE DE 1 LUNA , NU AU FACUT NIMIC , EU CE FAC?

Buna ziua

am urmatoarea situatie : auto prezenta zgomot ciudat la motor , a fost dus in service si reparat, a fost schimbata turbina ,
dupa 2 luni , masina prezenta acelasi zgomot , am dus masina in service , s-a facut constatarea , aceeasi problema turbina , doar ca acum piesa si manopera sunt in garantie si serviceiul - autorizat - e obligat sa remedieze gratis .

cu toate acestea a trecut o luna , timp in care am dat telefoane , mailuri , notificari , reclamatii ,
am trimis si reclamatie la ANPC , inca nu au raspuns .

ce fac ?

alta masina nu mi-au pus la dispozitie , de reparata nu o repara pentru ca spun ei - au trimis piesa la producator la expertiza tehnica ....

cu ce sunt eu obligat sa astept expertiza tehnica cand atata piesa cat si manopera sunt in garantie ?
nu ar trebui sa o inlocuiasca ?
si treba lor cu expertiza lor tehnica ?


eu ce fac fara masina , a trecut o luna ... cine stie cat mai dureaza , nu am niciun raspuns cert de la ei .

ce solutii sunt in acesta situatie ?


va multumesc.

[Nu mai scrieti cu majuscule, va rog, incalcati punctul 2.8. din Regulamentul de postare]
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2013
Ares-3, moderator
Cel mai recent răspuns: ContSters159316 , utilizator 13:16, 20 Mai 2013
Mergi la ei, ceri raspunsuri pe loc, daca nu le primesti, ceri sa vorbesti cu seful lor ! Poate au oameni iresponsabili in firma care nu au dus la cunostinta nimanui situatia.
am fost , am vorbit fix cu directorul general , raspunsul a fost ca ei au cumparat piesa din germania si acum au trimis piesa la producatorul german pentru expertiza
si cat dureaza expertiza ei nu-mi pot spune ,
si de ce trebuie sa astept eu o expertiza in conditiile in care piesa e montata de ei , garantia lor , trebuie sa remedieze in garantie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate contract vânzare-cumpărare auto Luiza Cio Luiza Cio Bună seara! Am o problema. Am achiziționat un bmw seria 3 2007 la un preț acceptabil pentru o mașină care trebuia să fie fără probleme! După ... (vezi toată discuția)
Este legal ca un service auto să înlocuiască, pe o mașină dusă la reparat, caseta de direcție cu una provenită din dezmembrări? saadeddine saadeddine Este legal ca un service auto sa inlocuiasca o caseta de directie pe o masina cu o alta achizitionata din dezmembrari? Am dus o masina la reparat. Acestia ... (vezi toată discuția)