Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate contract vânzare-cumpărare auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate contract vânzare-cumpărare auto

Bună seara! Am o problema. Am achiziționat un bmw seria 3 2007 la un preț acceptabil pentru o mașină care trebuia să fie fără probleme! După aproximativ o săptămână am descoperit că mașina are probleme la motor si va trebui cu siguranță schimbat și pe lângă el,altele... Am contactat vânzătorul pentru al informa de probleme la auto dar el stie doar sa îmi spună ca mașina la el a mers... Problemele la motor nu apar după o zi, am fost la 3 mecanici diferiți și toți au spus ca motorul e praf! Întreb va rog daca se poate face ceva pentru a recupera banii inapoi! Mulțumesc anticipat
Luiza Cio, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Atat timp cat ati achizitionat vehiculul fara verificare tehnica prealabila in service autorizat se prezuma ca ati acceptat starea in care se afla
Starea tehnica actuala se poate proba cu expertiza tehnica dar care nu poate concluziona cu precizie data aparitiei defectiunilor
Mulțumesc pentru răspuns.
Știu ca. Fost greșeala mea ca nu am dus-o la un mecanic pentru verificare înainte sa o achiziționez. Am dus-o abia după câteva zile.. Dar cum să se strice toate deodată si turbina si motorul... să apară toate abia după ce am cumpărato... Chiar nu se poate face nimic?

ynocentta a scris:

Atat timp cat ati achizitionat vehiculul fara verificare tehnica prealabila in service autorizat se prezuma ca ati acceptat starea in care se afla
Starea tehnica actuala se poate proba cu expertiza tehnica dar care nu poate concluziona cu precizie data aparitiei defectiunilor

Mulțumesc pentru răspuns. Fostul proprietar tot insistă ca la el mergea mașina foarte bine. Dar cât ghinion sa ai că după câteva zile de la achiziționarea mașinii să descopăr ca turbina era dusă,motorul va trebui schimbat si pe langa asta,multe altele... Știu ca a fost greșeala mea ca nu am dus-o la un service pentru verificare dar mecanicii mi-au spus toți că mașina asta a fost făcută ca sa scape de ea mai repede ..

Voinea Liviu a scris:

Actiune civila in temeiul garantiei contra viciilor bunului vândut.
Va recomand sa va miscati rapid,apelati la un avocat,trebuie sa protejati probe la acest moment.

Și o mașină nouă se poate strica in câteva zile.Doar că are garanție și vânzătorul e obligat să o repare fără discuții.
Și in instanță puteți cere dar nu puteți obține ceva decât cu probe.
Ce probe aveți că era deja defectă?