Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorie neachitata, datornic decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorie neachitata, datornic decedat

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema personala, socrul meu a achizitionat un telefon mobil cu abonament, acum doi ani, nu a efectuat platile aferente, a acumulat o datorie de aproximativ 1600 lei. Datoria a fost transferata la o firma de recuperare, intre timp socrul meu a decedat. Cei de la firma de recuperare ne suna pe noi pentru datorie. In cazul decesului se prescrie aceasta datorie sau se rasfrange asupra mostenitorilor.Va miltumesc.
Stimată doamnă,

Datoriile nu se prescriu la decesul celui care le-a făcut. Sunt considerate pasiv succesoral, deci se răsfrâng asupra moștenitorilor. Evident, în măsura acceptării succesiunii.

Cu stimă.

Aş dori să completez mesajul colegului meu cu faptul ca e necesar să existe şi active în masa succesorală, de valoare mai mare decât datoria . Altfel, chiar dacă ar accepta succesiunea, pasivele nu s-ar transmite moştenitorilor, deoarece în lipsă de bunuri succesiunea ar fi închisă ca lipsită de obiect.
Multumesc