Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procedura inchidere societate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procedura inchidere societate

buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la inchiderea unei societati de intermediere, agent de asigurare, cod caen 6720(cod vechi)-activitati auxiliare ale caselor de asigurari si de pensii.societatea are un asociat unic si nu mai avem activitate si nici angajati din luna noiembrie 2006(soietatea a fost infiintata in 2005). am depus toate declaratiile pana acum dar e costisitor sa tii o firma care nu ti produce. va rog sa imi spuneti daca exista posibilitatea de a nu mai depune declaratii si firma sa se radieze automat de la onrc dupa o perioada de x ani sau trebuie sa apelez la un lichidator si sa cheltuiesc mai mult decat am cheltuit la infiintare pentru a scapa de firma asta...nu am datorii, nu am probleme, am declaratiile depuse la timp(sau cel putin asa cred ..contabila le-a depus..)
va multumesc tare mult pentru ajutor!
Aveti datorii la stat sau terti furnizori neachitate?
Daca nu aveti datorii, nu este o problema lichidarea.
Daca nu aveti dtorii nu ar trebui sa aveti probleme, dar cel mai bine mergeti la REGISTRUL COMERTULUI si consultati un jurist de acolo sa va indrume.
Succes
Cautare: Astazi: 05 Martie 2009, 12554 membri, 241 Camioane, 338 Marfuri Home Marfuri Adauga marfa Cauta camion Tranzactii proprii Contracte Marfuri proprii Marfuri din sistem Camioane Adauga camion Cauta marfa Tranzactii proprii Contracte Camioane proprii Camioane din sistem Incidente De plata De transport De munca Log in Primul portal al transporturilor rutiere de marfa din Romania Harta site Contact ServiciiBursa transporturi Catalog firme Parteneri Anunturi ResurseTransport News Transport utile Autorute Distante tarifare Info Europa Harta Europa Webcam live Targuri si expozitii Galerie foto Galerie video Web directory Newsletter Ce este nou pe Video Transport ?
Trimite filmul tau
Daca ai un filmulet interesant incarca-l pe site si trimite-l prietenilor tai!

Cauta BURSA TRANSPORTURILOR RUTIERE DE MARFA

ADAUGA MARFA
1.Inregistreaza marfa in sistem
2. Cauta camioanele disponibile
3. Accepta comanda de transport

ADAUGA CAMION
1. Inregistreaza camionul in sistem
2. Cauta marfuri disponibile
3. Trimite comanda de transport
Cont nou Log in Cont Demo ONLINE 24/7:004-021-209-53-42004-021-209-53-16office@e-transport.roHome » News » Transport utile » Noul Cod Fiscal » FIRMELE ROMANESTI, MAI USOR DE UCIS - LEGEA SOCIETATILOR COMERCIALE SIMPLIFICA PROCEDURA DE DESFIINTARE

FIRMELE ROMANESTI, MAI USOR DE UCIS - LEGEA SOCIETATILOR COMERCIALE SIMPLIFICA PROCEDURA DE DESFIINTARE - 19 Octombrie 2007
Ultimele modificari la Legea societatilor comerciale simplifica procedura de desfiintare pentru 90% din firmele din Romania.

De cativa ani suntem indemnati din toate partile sa ne facem firme. O simpla cautare pe internet iti gaseste, pe langa toate informatiile utile, si o serie de companii specializate in infiintarea de firme.

In ceea ce priveste desfiintarea unei companii, lucrurile sunt ceva mai complicate. Exista multi proprietari de firme care, desi nu mai desfasoara activitate, evita sa desfiinteze societatea din cauza costurilor ridicate si a duratei mari a procedurii, spun acestia.

O firma poate avea activitatea suspendata cel mult trei ani, timp in care trebuie sa depuna la Fisc rapoarte cu bilant zero. Daca nu-si reia activitatea dupa acest termen, societatea va fi desfiintata.

Proceduri mai simple

Modificarile la Legea societatilor comerciale, care au intrat in vigoare la finele lunii iunie, au schimbat situatia, simplificand procedurile.

Potrivit noilor prevederi, „in cazul in care asociatii societatilor cu raspundere limitata (SRL) - care detin o pondere de 80%-90% in totalul firmelor - se inteleg asupra impartirii bunurilor, firma este dizolvata si radiata fara a mai trece prin etapa de lichidare”, spune Valentina Burdescu, directorul Directiei Buletinul Procedurilor de Insolventa din cadrul Oficiului National al Registrului Comertului (ONRC).

Aceasta inseamna costuri mai mici si reducerea duratei procedurii pana la aproximativ 15-20 de zile, daca reprezentantii firmei prezinta dosarul complet pentru fiecare dintre cele doua etape: de lichidare, apoi de radiere.

In cazul SRL-urilor, unde asociatii nu gasesc un compromis privind impartirea bunurilor, precum si la societatile pe actiuni (SA), intre dizolvare si radiere e inclusa etapa de lichidare. In aceasta situatie, se angajeaza un lichidator membru al Uniunii Nationale a Practicienilor in Insolventa din Romania (UNPIR).

Acesta inventariaza patrimoniul firmei si documentele financiare, plateste datoriile, vinde la licitatie bunurile si imparte ce ramane asociatilor sau actionarilor. Onorariul unui lichidator porneste de la 200-300 de lei si depinde de complexitatea cazului.

Cinci ani pentru o radiere

O firma poate fi desfiintata si la cererea partenerilor de afaceri nemultumiti ca aceasta nu-si achita datoriile care depasesc suma de 10.000 de lei. In acest caz, demareaza lichidarea judiciara si este numit un lichidator care gestioneaza procedura de faliment.

Alte motive pentru care o societate poate fi desfiintata sunt: nedepunerea situatiilor financiare la Registrul Comertului, nu poate fi gasita la sediul social, au disparut asociatii sau nu desfasoara activitate de peste trei ani.

Oricine poate cere numirea unui lichidator care sa se ocupe de desfiintarea acestor firme. In acest caz, lichidatorul este platit din Fondul de lichidare, onorariul fiind stabilit de judecator. Fondul se constituie din 20% din taxele platite de firme catre Registrul Comertului.

Potrivit lui Alexandru Frumosu, secretarul general al UNPIR, in tara activeaza aproximativ 1.600 de lichidatori judiciari. Acestia au in lucru, in prezent, peste 200.000 de dosare de dizolvare a firmelor-fantoma, insa banii pentru aceste cazuri sunt insuficienti.

Frumosu a precizat ca, in prezent, lichidatorii incaseaza plati abia pentru inceputul anului trecut. Cazurile dificile de lichidare judiciara pot dura si pana la cinci ani.

LICHIDARE JUDICIARA - Cinci ani pentru o radiere

O firma poate fi desfiintata si la cererea partenerilor de afaceri nemultumiti ca aceasta nu-si achita datoriile care depasesc suma de 10.000 de lei. In acest caz, demareaza lichidarea judiciara si este numit un lichidator care gestioneaza procedura de faliment.

Alte motive pentru care o societate poate fi desfiintata sunt: nedepunerea situatiilor financiare la Registrul Comertului, nu poate fi gasita la sediul social, au disparut asociatii sau nu desfasoara activitate de peste trei ani.

Oricine poate cere numirea unui lichidator care sa se ocupe de desfiintarea acestor firme. In acest caz, lichidatorul este platit din Fondul de lichidare, onorariul fiind stabilit de judecator. Fondul se constituie din 20% din taxele platite de firme catre Registrul Comertului.

Potrivit lui Alexandru Frumosu, secretarul general al UNPIR, in tara activeaza aproximativ 1.600 de lichidatori judiciari. Acestia au in lucru, in prezent, peste 200.000 de dosare de dizolvare a firmelor-fantoma, insa banii pentru aceste cazuri sunt insuficienti.

Frumosu a precizat ca, in prezent, lichidatorii incaseaza plati abia pentru inceputul anului trecut. Cazurile dificile de lichidare judiciara pot dura si pana la cinci ani.

Acte necesare la desfiintare firma

Etapa I de lichidare si dizolvare

1. Cerere de inregistrare a mentiunii de dizolvare si lichidare
2. Hotararea AGA sau a asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor
3. Imputernicirea persoanei care va depune actele
4. Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru: 39 lei; timbru judiciar: 0,15 lei; comisionul de transmitere a documentului la Monitorul Oficial: 10 lei; tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei: in functie de numarul de caractere publicate

Etapa II de radiere

1. Cererea de radiere din Registrul Comertului
2. Certificatul de inregistrare si anexele
3. Situatia financiara de lichidare
4. Hotararea de repartizare a activelor
5. Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
6. Imputernicire
7. Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru: 39 lei; timbru judiciar: 0,15 lei; taxa de registru: 30 lei

da ce treaba are Cauta BURSA TRANSPORTURILOR RUTIERE DE MARFA in acest comentariu?