Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Model de Contract intre 2 firme fiecare vinde pentru ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Model de Contract intre 2 firme fiecare vinde pentru celalta publicitate

Buna ziua,

Firma mea vinde pentru un post de radio reclama la postul respectiv clientiilor mei.
Postul de radio vinde catre clientii lui reclama in revista mea.
Cum as putea face asta intr-un sigur contract. Dorind ca la final de luna doar o singura factura sa se emita la finalul lunii.
De exp eu am sa ii dau lui 5000 ron el mie 2000 ron. Atunci ii fac doar eu factura de 3000 ron si invers.
Exista vreo modalitate?
Multumesc anticipat de raspuns.
Va complicati cu o asemenea abordare. De ce? Pentru ca in fapt pentru suma de 2000 lei, din exemplul dvoastra trebuie facuta compensatie, iar pentru asta trebuie emisa factura.
Daca firma care presteaza pentru 2000 lei, nu emite factura, inseamna ca nu inregistreaza venit si ca urmare nu plateste impozit pe venit (sau profit), desi presteaza servicii de reclama, in cazul prezentat de dvoatra.
Deci in loc sa platiti impozite pe 7000 lei (5000 + 2000 lei), dvoastra vreti sa platiti impozit pe 3000 lei. Ce sa zic? Buna idee ! Dar fiscul o sa interpreteze, pe buna dreptate, ca va sustrageti de la plata impozitelor, forma de evaziune cu alte cuvinte.
De aceea scriam la inceput ca ... va complicati cu o asemenea abordare!