Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda radar

Buna ziua . azi am fost prins de radar , nu cu mult dar asta e. PV a fost completat de un agent , iar viteza a fost constatata de un alt agent care era pe masina cu radar . Din ce am citit pe net , conform Ordonantei 2/ 2001 , agentul de pe masina cu radar este cel care trebuie sa scrie PV deoarece el a constatat , nu de altul , celalalt fiind doar informat . Doresc sa stiu daca pot contesta pe baza acestei Ordonante acel PV deoarece erau foarte aroganti , au vrut sa-mi ia talonul pentru o indoitura cat jumate de deget de pe bara , apoi cand le-am spus ca vreau sa scriu ceva la observatii cu greu m-au lasat iar unul care s-a recomandat comisar imi spunea ca daca vrea imi ia talonul pentru trei puncte de rugina cat buricul degetului . Aveam asigurare rovigneta revizie , nu stiau de ce sa se lege . Multumesc .
Degeaba ,judecatorii nu gasesc ca este un motiv de anulare a P V faptul ca unul lucreaza cu aparatul radar iar 7 politisti scriu PV.

Un motiv de anulare ar fi daca pe plansa foto pe care o trimit politisti in instanta ar fi un ID de utilizator(numar de insigna al domnului politist) ,iar in copia atestatului operatorului radar care o trimite tot politia este un alt ID de utilizator.Politistul are obligatia cand incepe utilizarea radarului sa isi puna ID-ul (nr de insigna) in meniul radarului .
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Oameni buni eu rog sa fiu informat de o baza legala prin care sa imi sustin contestatia , am gasit acel paragraf , voi il contestati pe vorbe sau idei , va rog ceva concret .
Ptit pe pielea mea luat unul cu radarur oprit altul la 10 km dupa,in instanta nu este motiv de nulitate ca s-ar face ditamai coada sa se scrie procesele verbale ,incearca sa gasesti altceva nu te mai lega de asta .
Succes !
In cazul contraventiilor privind depasirea limitei de viteza nu este posibil ca operatorul radarului sa si completeze procesul verbal. Intre locul in care este amplasat radarul si locul unde se afla agentul care opreste pe contravenient trebuie sa fie o distanta de cel putin 40...50 m
marian24gam a scris:

Degeaba ,judecatorii nu gasesc ca este un motiv de anulare a P V faptul ca unul lucreaza cu aparatul radar iar 7 politisti scriu PV.

Un motiv de anulare ar fi daca pe plansa foto pe care o trimit politisti in instanta ar fi un ID de utilizator(numar de insigna al domnului politist) ,iar in copia atestatului operatorului radar care o trimite tot politia este un alt ID de utilizator.Politistul are obligatia cand incepe utilizarea radarului sa isi puna ID-ul (nr de insigna) in meniul radarului .

buna,

exact asta mi s-a intamplat mie ID-ul nu corespunde. exista o norma care sa reglementeze acest lucru? multumesc frumos