Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evitare munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evitare munca la negru

Buna ziua

Vreau sa repar fatada apartamentului unui vecin. Nu sunt angajat nicaieri, nu am firma, dar ma pricep la constructii.
Pot sa inchei cu el un fel de contract si sa platesc eventualele taxe pentru a evita eventualele complicatii in cazul in care ma intreaba ITM-ul sau Fiscul de ce prestez lucrarea respectiva fara sa fiu angajat?

Multumesc
Puteti incheia un contract de prestari servicii cu acel vecin.
In baza acestui contract de prestari servicii, daca platesc 16% impozit la ANAF, sunt protejat de o eventuala amenda? Sau trebuie sa platesc si CAS si CASS?
Se va plati atat contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate, cat si contributia la sistemul asigurarilor sociale.
multumesc pentru raspuns... as mai avea o intrebare...
trebuie sa le platesc anticipat? sau dupa ce primesc banii pe lucrare?
Se platesc dupa ce primiti banii pe lucrarea respectiva.