Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum impartim copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum impartim copilul?

Buna ziua.daca in urma divortului copilul o sa locuiasca cu mine,de obicei,tatalui cum I se sttabileste programul de vizita?cate zile are dreptul,pe luna,sa ia fata tinand cont ca locuieste la 600 de km?as vrea sa-mi fac o ideea despre cum se procedeaza in general mai ales ca fetita are 1anisor.
Va multumesc
[editat] Cat priveste vizitele ptr copil, parerea mea e sa va intelegeti cu sotul cum vreti sa stabiliti vizitele copilului,daca nu va intelegeti intre voi,atunci hotararea ptr vizite o ia instanta.
gi-jane2, moderator
Stabilesc parintii; cu cat sunteti acum mai dispusi sa treceti peste dorintele dv., ale parintilor, pentru a va intelege, cu atat mai usor va fi pentru viitor sa colaborati in interesul copilului.
Depinde de copil, de unde merge la scoala/gradinita, program lunar/zilnic/saptamanal etc.
Ganditi-va ca in afara de program trebuie sa colaborati pentru scoala, cursuri, excursii etc.

Oricum, copilul nu se imparte, o sa va impartiti voi, parintii, viata, asa incat sa il includeti si pe copil cu interesul lui de a-si vedea si celalalt parinte.
Programul de vizitare va trebui stabilit de parinti sau - daca acestia nu se inteleg - prin decizia instantei. El va avea ca scop mentinerea relatiilor parinte-copil, in functie de interesul superior al minorului.

Data fiind varsta mica a copilului, cat si distanta dintre locuinta minorului si cea a copilului o varianta ar fi vacantele, cate o saptamana, si 1 week-end pe luna, depinde si de disponibilitatea tatalui.

Nu aveti un copil de impartit ci aveti de impartasit exeprienta de a fi parinte, responsabilitatile, asumarea raspunderilor...