Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Situatie test poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Situatie test poligraf

Buna ziua!
Ma numesc Andrei Culda, sunt inscris nou pe acest forum tocmai pentru a afla raspuns la cateva intrebari.

In urma cu ceva timp un coleg de-al meu a fost chemat sa dea declaratii in legatura cu un furt. Unui coleg de camera i-a disparut o suma de bani. Pentru a nu mai fi chemat la atatea declaratii, colegul meu a cerut testarea cu aparatul poligraf. Problema este ca in urma testarii, a iesit negativ de 4 ori (adica a reiesit ca nu spunea adevarul). A fost amenintat in urma de catre cei de la politie ca i se va intocmi dosar penal.
As vrea daca se poate cateva informatii si pareri cu privire la situatia data... mi se pare ca cei de la politie incearca sa intimideze prin atitudinea asta. Nu stiu in ce masura este testul poligraf concludent sau acceptat ca proba intr-un proces. Ce ar putea face colegul meu pentru a-si dovedi nevinovatia, sau in ce masura este obligat sa faca ceva in directia asta? Nu mi se pare normal ca cineva sa fie supus atator presiuni si situatii de stres, nevinovat fiind si fara sa poata face ceva. Orice informatie sau ajutor, mai ales daca poate fi sustinut si legal, este binevenit.
Va multumesc,
Andrei Ilie Culda
Poligraful este una din gaselnitile judiciare,care vrea sa fie adusa la rang de stiinta,la fel ca amprentarea,testul ADN,grafologia,grafoscopia si alte tehnici criminalistice. Deocamdata se foloseste,doar ,la nivel orientativ si zic eu de intimidare. De aceia nu este acceptata ca proba,mai ales in procesul penal. Asta nu inseamna ca politisti nu au alta treaba decit sa streseze oameni. Nu. De multe ori aceste teste orienteaza politistul in modul de abordare a anchetei,in formarea unei opinii in ceea ce priveste vinovatia,etc. Si pina la urma,asa cum am mai aratat,sunt persoane care solicita testul poligraf,inclusiv suspectii. Cu siguranta tehnica va evolua si in acest domeniu si nu este exclus sa fie admisa ca proba directa.
Detectiv particular
Filip Stelian
Eu cred ca se va introduce mai degraba acel aparat care analizeaza retina decat poligraful.Am inteles ca acel aparat nu ar da erori.
Poligraful nu este sigur si poate da erori.Este in totdeauna in avantajul organului de ancheta deoarece eroarea o poate folosi in acuzare si poate sa duca la condamnarea acuzatului daca mai exista si ceva probe cat de cat.

avocat Claudiu Lascoschi
Si eu cred, multe...Unele par chiar de domeniul S.F. Toate tehnicile folosite,dau erori,sau se incadreaza intr/o marja de eroare. In speta noastra vorbeam de aparatul poligraf. Daca vreti sa vorbim despre alte tehnici folosite in sistemul judiciar,astept intrebari. Expunerea pareri dvs.nu cred ca este utila celui care a adresat intrebarea.
Va multumesc pentru raspunsuri, imi sunt folositoare. Asta am dorit sa stiu, daca este in vreo situatie posibil ca detectorul sa fie acceptat ca proba. Mai ales in situatia absentei altor probe.
Legat de subiect as mai avea o intrebare. In cazul in care cel pagubit isi retrage plangerea, exista posibilitatea sa fie cercetati in continuare suspectii de catre organele de politie? Sau de catre parchet?