Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contestatie poprire salariu si conturi
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contestatie poprire salariu si conturi

Buna seara,
In 2008 am luat un credit de nevoi personale de la o banca,timp de un an mi-am platit ratele. In 2009 am ramas fara loc de munca,nemaiputand sa platesc. Am incercat sa renegociez cu banca, dar nimic.
In noiembrie 2009 s-a cerut incuviintarea executarii silite de catre un executor bancar ,in baza contractului bancar,dar eu nu am primit nici o notificare. Nu mi s-a facut nici o poprire pe salariu,nici blocarea conturilor. In 30.04.2013 un executor judecatoresc a trimis la locul de munca actual o adresa de poprire pe 1/3 din salariu , o copie a incuviintarii silite din noiembrie 2009 si o copie de pe contractul de credit. Partea proasta este ca a trimis aceiasi poprire si la banca unde aveam contul pentru salariu si mi-a blocat salariul. Sunt putin disperat pentru ca am sotia gravida in 8 luni, mai este si internata , cheltuieli, etc.

Ce ma sfatuiti sa fac ?
adriancerbu, utilizator
contestatie la executare, invocarea perimarii executarii silite si a prescriptiei dreptului de a cere executarea silita
Multumesc !
Astazi am depus actiunea, dar grefiera mi-a spus ca trebuie sa depun si o "suspendare provizorie a executarii silite".
Se achita o taxa de timbru de 10 lei si o cautiune de 10% din valoare (3200 lei). Problema nu este taxa , ci cautiunea. Eu am conturile blocate, nu ca as avea toata suma in conturi.
Exista vreo posibilitate de a scapa de cautiune ?