avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită procedura perimare
Discuție deschisă în Executare silită

procedura perimare

Buna ziua,
Acum vreo 5 ani m-am procopsit cu un debit constand in cheltuieli de judecata. Creditorul a initiat executarea silita impotriva mea. Executorul mi-a pus o poprire generala pe conturi, ca o circulara trimisa la 10 banci. Asta, acum vreo 3 ani. Ultimul act primit de mine de la executor a fost instiintarea de infiintare a popririi trimisa la bancile respective. Mentionez ca niciuna din bancile notificate de executor nu a avut ce sa-mi popreasca, fie din cauza lipsei contului, fie din cauza nealimentarii contului.
Care este procedura corecta de constatare a perimarii executarii silite? Ce pot face eu, ca debitor, ptr :
1. a se constata perimarea executarii
2. a se ridica poprirea bancara

Multumesc
Cel mai recent răspuns: asaofi , utilizator 17:19, 9 Martie 2018
Vă trebui să vă adresați instanței ptr constatarea intervenirii perimării
Trebuie studiate documentele executorului judecatoresc si trebuie vazut daca creditorul a staruit in executare.
Pai, se pare ca nu pot exercita o actiune directa in acest sens. (dl av DBM)
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
asaofi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perimare lucinda2010 lucinda2010 Buna ziua. Executorul judecatoresc, la cererea creditorului, a constatat prin proces verbal perimarea executarii silite. Avand in vedere ca, pe parcursul ... (vezi toată discuția)
4 ani fara niciun act de executare - este perimata executarea silita? mariusstoican mariusstoican Buna seara, Am primit de curand un proces verbal de sechestru auto intr-un dosar de executare din anul 2014, iar in urma consultarii dosarului la executorul ... (vezi toată discuția)
Executarea silita prin poprire nu se perima? ancut75 ancut75 Daca executarea silita prin poprire nu se perima, inseamna ca Creditorul poate lasa dosarul in nelucrare cat vrea si cum vrea? iar inainte de implinirea ... (vezi toată discuția)