Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe eprioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe eprioada determinata

Am un salariat cu contract pe perioada determinata si as vrea sa-i fac prelungire prin act aditional ...dar sa-i fac pe perioada nedeterminata....cu ce articol trebuie facut?
Faceti act aditional pentru modificarea duratei contractului: din CIM pe durata determinata in CIM pe durata nedeterminata.

Extras din Codul muncii:

"Articolul 12 - Durata contractului individual de munca
(1) Contractul individual de munca se incheie pe durata nedeterminata.
(2) Prin exceptie, contractul individual de munca se poate incheia si pe durata determinata, in conditiile expres prevazute de lege."

si

"Articolul 41 - Modalitatea de modificare; elementele modificabile
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) Cu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;

b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna."
Nu se trece niciun articol in actul aditional de modificare a c.i.m.