avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura cu Paypal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura cu Paypal?

Lucrez in domeniul web design si primesc bani prin paypal. Clientul plateste prin paypal, de acolo imi scot banii pe contul bancar.

Pt un eventual control, ajunge doar factura + extrasul de cont (unde scrie doar suma de bani si firma paypal) sau imi trebuie un document si de la paypal (adica cand/cat/de la cine am primit banii). Mentionez ca de la paypal primesc doar un fel de instiintare (ca am primit bani) prin email.
Cel mai recent răspuns: raduma , utilizator 13:23, 5 Septembrie 2013
nu stie nimeni?
Daca sunteti PFA (parca PFA sunteti, din cate retin, situatia cu clientii extracomunitari etc) puteti sa va declarati venitul si numai cu extrasul de cont. Daca mai aveti si alte hartii pe langa el (in cazul prezentat de dvoastra, factura) sunt bine primite. In cazul dvoastra important este declararea venitului.
trandafir2 a scris:

Daca sunteti PFA (parca PFA sunteti, din cate retin, situatia cu clientii extracomunitari etc) puteti sa va declarati venitul si numai cu extrasul de cont. Daca mai aveti si alte hartii pe langa el (in cazul prezentat de dvoastra, factura) sunt bine primite. In cazul dvoastra important este declararea venitului.


Asta inseamna ca nu sunt obligat sa emit si facturi?
Exista situatii in care nu primesc adresa/numele firmei de la care primesc bani doar suma + emailul firmei.

Deci ajunge doar extrasul, fara factura?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta online? sebisibiu sebisibiu Castig bani de pe internet si vreau sa platesc impozit. Cum dovedesc cat si de unde am primit banii? Cand primesc bani imi vine un email cu sursa si ... (vezi toată discuția)
Caut raspuns de un an: impozitul se plateste doar cand banii ajung in contul bancar? raduma raduma Am o intrebare la care nu am primit inca un raspuns definitiv. Am intrebat mai multi contabili. Sunt PFA, si in 2010 am primit bani pe contul meu Skrill. ... (vezi toată discuția)
Tranzactii online (paypal) raduma raduma Am primit bani pe paypal in 2012, deci banii nu sunt inca in tara. (Paypal este o modalitate de plata online, functioneaza ca un cont bancar). Nu am virat ... (vezi toată discuția)