Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura cu Paypal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura cu Paypal?

Lucrez in domeniul web design si primesc bani prin paypal. Clientul plateste prin paypal, de acolo imi scot banii pe contul bancar.

Pt un eventual control, ajunge doar factura + extrasul de cont (unde scrie doar suma de bani si firma paypal) sau imi trebuie un document si de la paypal (adica cand/cat/de la cine am primit banii). Mentionez ca de la paypal primesc doar un fel de instiintare (ca am primit bani) prin email.
nu stie nimeni?
Daca sunteti PFA (parca PFA sunteti, din cate retin, situatia cu clientii extracomunitari etc) puteti sa va declarati venitul si numai cu extrasul de cont. Daca mai aveti si alte hartii pe langa el (in cazul prezentat de dvoastra, factura) sunt bine primite. In cazul dvoastra important este declararea venitului.
trandafir2 a scris:

Daca sunteti PFA (parca PFA sunteti, din cate retin, situatia cu clientii extracomunitari etc) puteti sa va declarati venitul si numai cu extrasul de cont. Daca mai aveti si alte hartii pe langa el (in cazul prezentat de dvoastra, factura) sunt bine primite. In cazul dvoastra important este declararea venitului.

Asta inseamna ca nu sunt obligat sa emit si facturi?
Exista situatii in care nu primesc adresa/numele firmei de la care primesc bani doar suma + emailul firmei.

Deci ajunge doar extrasul, fara factura?