Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Facturare retroactiva servicii telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Facturare retroactiva servicii telefonie

Buna ziua!

As dori sa stiu daca este legala facturarea unor servicii de telefonie (convorbiri, nu abonamentul in sine) retroactiv? si daca da, pe ce perioada? In speta: in martie 2013 mi-a fost facturat trafic de telefonie din perioada Feb. 2011 - Aug. 2012. Fac specificarea ca am achitat pana acum operatorului de servicii audiovizuale, de internet si telefonie toate facutrile emise lunar pe numele meu. Va multumesc anticipat pt. raspunsul dvs.
cu stima,
Diana
Care a fost explicatia pentru care v-a facturat convorbiri de acum 2 ani ? De ce nu au facturat asa cum se factureaza, dupa o luna ?
Nu mi-au dat pana acum nici o explicatie. Pur si simplu au introdus costurile respective in factura curenta. Am facut o contestatie scrisa la ei, in termenul prevazut in contract, dar nu am primit nici un raspuns cu toate ca a trecut peste o luna de atunci. In plus mi-au taiat telefonul si televiziunea pe motiv de neplata ... cu toate ca am vorbit cu cei de la serviciul clienti pt. a ma interesa de stadiul de rezolvare al sesizarii mele si am oferit sa platesc factura curenta (mai putin suma retro).
Buna seara,

Achitati suma restanta pt. a beneficia de servicii, o puteti recupera ulterior.
Intre timp adresati-va ANPC.