Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament inchiriat de la stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament inchiriat de la stat

Buna ziua,

Mama mea locuieste intr-un apartament pentru care plateste chirie la stat inca de pe timpul lui Ceausescu.Fiind medic, l-a primit initial ca locuinta de serviciu iar in prezent acesta se afla in proprietatea statului, platind astfel chirie. (imobilul se afla intr-un oras mai mic din tara).

Din pacate, nu am contractul la indemana pentru a va putea oferi mai multe informatii insa din cate imi aduc aminte stiu doar ca este un contract pe perioada nedeterminata.

Aveti idee cu ce pret estimativ (raportat la valoarea lui de piata) se poate achizitiona acest imobil de la stat? (bineinteles de catre beneficiarul contractului de inchiriere).

Multumesc !
Are cineva vreo idee eventual care este proportia aproximativa in cazurile similare intre pretul la care il cumparam noi si pretul pietei?
Totodata, dupa ce il achizitionam, exista vreo restrictie in a-l vinde imediat?

Multumesc !