avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat obligat sa plateasca reparatii auto
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat obligat sa plateasca reparatii auto

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema care ar trebui sa tina de dreptul muncii.
Este vorba de o societate comerciala care detine un autovehicul folosit pentru transportul marfurilor intre sediul societatii si depozit.
Angajatul care face acest transport de obicei, s-a proptit in stalpul portii, cu respectivul autovehicul, in timp ce il parca. Nu exista asigurare CASCO, ca "costa prea mult" institutia.
Concluzie: angajatul este strans cu usa sa suporte reparatia din propriul buzunar.
(Ca fapt divers: este vorba de o suma substantiala, avand in vedere marca masinii)
In afara de faptul ca aici asigurarea CASCO ar fi fost de bun simt din partea angajatorului (ma refer la protectia salariatului si asigurarea conditiilor de munca), ma intreb, nu exista nicio norma legala care sa oblige societatea sa asigure masina folosita de angajati pentru firma? (evident RCA exista, este obligatorie, clar).
Pentru acest angajat deci, in acest caz, nu exista nicio protectie legala?

Cel mai recent răspuns: ContSters27400 , utilizator 12:06, 21 Mai 2013
Buna ziua,
Atata timp cat accidentul s-a produs din cauza lui, va trebui sa plateasca.
Neatentia sau neglijenta nu pot fi acoperite de firma.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Acum faptul este consumat, dar pe viitor,din cate stiu, salariatul isi poate face asigurare de risc profesional.
Am inteles, multumesc pentru raspuns.
Totusi astfel de mici accidente se pot intampla oricui.
Fiind folosita exclusiv pentru firma, masina nu ar trebui sa aiba CASCO?
Conform prevederilor art. 253 din Codul muncii , salariatii raspund patrimonial in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
In lumina acestor prevederi legale angajatorul trebuie sa obtina un titlu executoriu impotriva salariatului, pentru recuperarea prejudiciului sau sa incheie un acord cu acesta in limita a maxim 5 salarii brute pe economie.
Multumesc mult pentru toate raspunsurile !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier cris2279 cris2279 Buna ziua, O persoana este angajata la o firma de transportat colete; in urma unui accident din cauza conditiilor meteo si a neatentiei lui, camionul este ... (vezi toată discuția)
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat metalnorby metalnorby Buna ziua,am la dvs.o rugaminte a ma intruma ca sa fac. Lucrez la o firma de distributie de 5ani,anul trecut in 1.11.am facut un accident de masina,fiind in ... (vezi toată discuția)
Accident in parcare cristianlungu cristianlungu Buna ziua! Am patit si eu una nefacuta... Am gasit masina lovita in parcare. Evident, autorul este necunoscut... Am fost la politie, am declarat accidentul, ... (vezi toată discuția)