Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cu ce document returnezi banii incasati la un retur ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cu ce document returnezi banii incasati la un retur marfa

Buna ziua!
Cu ce document poti returna banii incasati in situatia in care se realizeaza returul de marfa? Pentru marfa retur se face o factura de stornare, insa cu ce document poti sa-i dai clientului(pers. fizica si/sau pers. juridica) banii inapoi?
Multumesc pentru precizarea actului normativ care reglementeaza aceasta situatie!
Se calculeaza diferenta ramasa dupa ce a achitat o parte din marfa , se face factura de retur pentru diferenta ramasa de achitat , iar pentru restul de marfa clientul va face o factura , ca si cum v-ar vinde marfa respectiva si dumneavoastra o achitati , in felul acesta se sting toate datoriile.
daca nu-i restituiti prin firma de curierat care va prelua marfa , caz in care aveti chitanta de ramburs si AWB-ul emis, emiteti dispozitie de plata din casierie, unde clientul va semna pe verso de primirea sumei.
Multumesc!