Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculare costuri intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculare costuri intretinere

Buna ziua,
Am un apartament in Bucuresti in chirie si as dori sa imi explice cineva cum merge cu intretinerea, pentru ca eu nu inteleg cum merge in Romania, pt ca eu nu sunt roman. Intretinerea se pare ca in fiecare luna este ba mai mult, ba mai putin si nu inteleg de ce. Nu ar trebui sa fie fixa?Nu este prea mult 800 lei pe luna? e mai scump vara decat iarna? Imi puteti explica va rog?
Multumesc anticipat!
Cotele de intretinere sunt calculate conform facturilor primite de la furnizori iar acestea nu vin cu o suma fixa in fiecare luna ,depind de consum ,de valoarea euro etc. Este destul de mult 800 lei pe luna dar s-ar putea sa aveti si caldura si aici depinde cat aveti dv caldura per apartament
Cotele de intretinere sunt in functie de facturile care vin de la furnizorii de utilitati, dar si in functie de consumul pe care l-ati avut, cata apa calda si apa rece ati consumat, de marimea apartamentului la calcularea caldurii, la numarul de persoane care locuiesc in aceea luna.
Dar atentie sa nu fie trecute si ceva reparatii terasa, schimbat coloane de apa rece, apa calda sau caldura din subsol, acestea cred ca trebuie suportate de catre proprietar daca nu este stipulat in contractul de inchiriere sa le suportati dumneavoastra.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Si eu cred ca este destul de mult, am platit 5619 ron pe o perioada de 9 luni, iar pe timpul verii a fost mai mult decat iarna, ceea ce nu mi se pare corect din cate imi dau eu seama din ce mi-ati spus dvs, mai ales ca nu s-a consumat caldura si pe chiitatele de la adiminstratia de locatari scrie "pentru intretinere". Poate nu primesc eu toate informatiile necesare de la persoana care are grija de apartament, mai ales ca nu a stat nimeni acolo in perioada asta.
Obligatiile individuale de plata ale intretinerii difera lunar in raport de facturi utilitati
Sunt asociatii de proprietari care opteaza pe varianta ca in sezonul cald cand nu se asigura caldura ,sa ofere facilitatea egalarii costurilor de intretinere si sa opreasca o cota parte din valoarea facturii de incalzire ,astfel incat in sezonul rece ,fiecare proprietar sa detina acumulata o suma din care lunar se achita cota parte intretinere sezon rece
Sunt asociatii de proprietari care in afara sezonului rece sau functie de urgenta,dispune executarea de reparatii la parti comune instalatii si constructii din imobil
Aveti dreptul sa clarificati aspectul care va suscita interesul,solicitand oficial presedintelui de asociatie in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 sa va prezinte documentele justificative
Aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva valorilor impuse in lista de intretinere in termen de 10 zile de la afisare
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile,in temeiul disp art 12 a c si d din HG nr 1588/2007
Informatii concrete si corecte puteti obtine de la as. proprietari, daca va adresati in scris cu rugamintea de a va explica detaliat cheltuielile pe cele 9 luni. In conditiile in care spuneti ca in apartament nu a locuit nimeni, deci nu ati avut nici consumuri de utilitati, inseamna ca ”ceva este putred”, nu in Danemarca, ci in explicatiile date de persoana mandatata de dvs. pentru a avea grija de apartament. Poate faceci si ceva schimbari pe-acolo...
Succes!