Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Formula de calcul a vitezei a autovehiculelor
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Formula de calcul a vitezei a autovehiculelor

buna ziua..as dori sa aflu daca se poate in cazul unui accident rutier cum se calculeaza viteza de deplasare a autovehiculului care accidenteaza un pieton?exista o formula de calcul standard sau cum?va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Expertii, in functie de urmele de franare, de tipul suprafetei de rulare si al suprafetei drumului, de conditiile meteo si de alte repere, au formule de calcul.
A intra in amanunt ar insemna sa va tin un curs de cativa ani de dinamica miscarii.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Viteza autovehiculului in momentul impactului se calculeaza individualizat in functie de elementele cunoscute (tipul autovehiculului, urme de franare, locul in care s-a gasit victima dupa accident, locul unde s-a oprit autovehiculul dupa accident, etc., etc., etc.,...)
cioan a scris:

Viteza autovehiculului in momentul impactului se calculeaza individualizat in functie de elementele cunoscute (tipul autovehiculului, urme de franare, locul in care s-a gasit victima dupa accident, locul unde s-a oprit autovehiculul dupa accident, etc., etc., etc.,...)

Va multumesc...in cazul meu conduceam un autobuz Isuzu,nu am avut urme de franare,carosabilul era uscat iar in incercarea mea de a evita impactul cu pietonul care s-a angajat in traversarea strazii(neasigurandu-se) am virat spre stanga ajungand cu roata din dreapta-fata a autobuzului pe linia continua care separa sensurile de mers..