avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Formula de calcul a vitezei a autovehiculelor
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Formula de calcul a vitezei a autovehiculelor

buna ziua..as dori sa aflu daca se poate in cazul unui accident rutier cum se calculeaza viteza de deplasare a autovehiculului care accidenteaza un pieton?exista o formula de calcul standard sau cum?va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mariustec , utilizator 17:47, 1 Iunie 2013
Buna ziua,
Expertii, in functie de urmele de franare, de tipul suprafetei de rulare si al suprafetei drumului, de conditiile meteo si de alte repere, au formule de calcul.
A intra in amanunt ar insemna sa va tin un curs de cativa ani de dinamica miscarii.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Viteza autovehiculului in momentul impactului se calculeaza individualizat in functie de elementele cunoscute (tipul autovehiculului, urme de franare, locul in care s-a gasit victima dupa accident, locul unde s-a oprit autovehiculul dupa accident, etc., etc., etc.,...)
cioan a scris:

Viteza autovehiculului in momentul impactului se calculeaza individualizat in functie de elementele cunoscute (tipul autovehiculului, urme de franare, locul in care s-a gasit victima dupa accident, locul unde s-a oprit autovehiculul dupa accident, etc., etc., etc.,...)


Va multumesc...in cazul meu conduceam un autobuz Isuzu,nu am avut urme de franare,carosabilul era uscat iar in incercarea mea de a evita impactul cu pietonul care s-a angajat in traversarea strazii(neasigurandu-se) am virat spre stanga ajungand cu roata din dreapta-fata a autobuzului pe linia continua care separa sensurile de mers..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viteza de rulare dupa urmele de frana laszlo menyhart laszlo menyhart Buna ,cum pot calcula viteza de rulare la un autoturism dupa urmele de franare lasate de acesta (vezi toată discuția)
Expertiza auto - calcularea vitezei autoturismului in fct. de deceleratie elenaf elenaf Buna seara, Fratele meu a decedat intr-un accident rutier, pieton fiind. Expertiza oficiala , cea a Politiei, ne-a fost deja prezentata si acum ne prezentam ... (vezi toată discuția)
Am accidentat un pieton care traversa neregulamentar Serby13 Serby13 Buna ziua, In urma cu ceva timp am fost implicat intr-un accident de masina, eu fiind soferul, am accidentat un pieton care traversa neregulamentar, ... (vezi toată discuția)