Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare indemnizatie sociala platita necuvenit
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare indemnizatie sociala platita necuvenit

Buna ziua!...am primit azi din partea casei judetene de pensii o decizie privind recuperarea unei sume de bani care spun ei o plata ncuvenita pe o perioada de 26 de luni...as dorii sa imi spuneti cum trebuie sa fac ..trebuie sa platesc integral aceasta suma odata sau se v-a oprii din indemnizatie esalovat pe o perioada de 3 ani asa cum am inteles eu din art 181 din leg.263/2010?...pt ca in hartia pe care am primit-o spune ca decizia constituie titlu executoriu!...va multumesc pt raspuns!
Buna seara,
Vi se va pune poprire pe maxim 1/3 din pensie pana la recuperarea in intregime a sumei datorate.

Noul Cod de procedura civila:
,,Art. 728. - (1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.”

este vorba de o indemnizatie de pensie de urmas in valoare de 290 si un pic...deci cam cat s-ar oprii?
Se opreste 1/3 din venitul lunar net. Daca sunteti pensionar, se popreste pensia.
ContSters233678, utilizator