Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire salariu

Buna ziua,
Am fost anuntata ,la serviciu, ca in urma unor datorii de neplata a impozitului la primarie mi se va pune propire pe salariu.Vreau sa va spun ca sotul meu deja are propire pe salariul său ,30 %,iar eu am 2 copii în întreținere.Suma datorata la primarie este de 6300.Ce pot sa fac în cazul acesta? Cât la suta din salariu mi se va opri?Astept raspuns urgent ,va rog frumos!

Art. 728 C.proc.civ. - Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

......