Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... TM vs Marca Inregistrata si altele...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

TM vs Marca Inregistrata si altele...

Buna seara,
Ma pregatesc pentru inregistrarea unei marci si incerc sa ma documentez, stiu o sa-mi spuneti sa apelez ca un consilier, am apelat pentru a mi se face oferta de pret si as vrea sa demarez singura (daca e posibil), insa as dori cateva pareri daca se poate:
1. Am vazu multe firme, logouri, care au sus scris TM - cu ce ii ajuta acest lucru pe ei atata timp cat marca nu este marca inregistara?
2. Sunt persoane care demareaza singuri inregistrarea unei marci sau e obligatoriu printr-o firma de consiliere intelectuala? Eu as apela, insa stau si ma gandesc ca daca eu in prima faza de depundere a cererii primesc un raspuns negativ de exemplu, atunci acestia ma ajuta din oficiu mai departe sau trebuie sa apelez la un avocat care se ocupa de cazuri cu proprietate intelectuala si sa-l platesc separat?
3. Know-how se inregistreaza si el undeva?
Va multumesc.
nu este nevoie de ajutorul unei firme de consultanta decat in masura in care considerati ca nu va puteti descurca singura.
toate informatiile privind inregistrarea unei marci le gasiti pe site-ul OSIM.
[ link extern ]
daca aveti nelamuriri acestea le puteti rezolva pur si simplu prin intermediul unui telefon sau daca sunteti din Bucuresti printr-o vizita la sediul OSIM unde veti primi raspunsuri la intrebarile din topic.
1.TM nu ajuta la nimic atat timp cat marca nu este inregistrata.
2.nu va ajuta nimeni din "oficiu"
3. know-how din cate stiu inseamna in fapt consultanta, raspunsul privind inregistrarea il puteti primi de la osim
1. Citeam undeva precum ca acest TM e un fel de intentie de a inregistra o marca..daca totusi nu repprezinta nimic din spusele dvs, la ce il mai foloses oamenii, ca tot cred la ceva este bun?
2. Din alt subiect deschis aici de dna Laura Cobeica se specifica urmatoarele:
Subiect: Ghid util pentru veniturile din drepturi de autor
Veniturile din valorificarea sub orice forma a drepturilor de proprietate intelectuala fac parte din categoria veniturilor din activitati independente. Principalele categorii de drepturi de proprietate intelectuala sunt:
 Brevete de inventie;
 Desene si modele;
 Mostre;
 Marci de fabrica si de comert;
 Procedee tehnice;
 Know how;
 Drepturi de autor si servicii conexe.

Drepturile de autor recunoscute de Legea nr.8/ 1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe sunt:
etc.
Reiese ca o marca este inregistrata pentru a avea dreput asupra ei, know-how-ul cum demonstrezi ca tie iti apartine sau cand vrei sa il vinzi mai departe cum faci?
Kapy, utilizator
Subiectul citat, "Ghid util pentru veniturile din drepturi de autor", face referire la veniturile obtinute di activitatile cuprinse in sfera drepturilor de autor, etc., dar legea specifica acestui domeniu nu protejeaza expres know-how-ul conferind titularului sau un drept real asupra ansamblului de cunostinte, astfel cum se intampla in cazul inventiilor, marcilor, desenelor şi modelelor industriale.
Detinatorul furnizor al know-how-ului trebuie sa se protejeze singur, prin clauze contractuale clare, impotriva unor eventuale incercari ale partenerului de contract caruia ii cedeaza cunostintele (know-how-ul), de a oferi secretul unor terte persoane.
O descriere elocventa asupra acestui aspect o gasiti aici:
[ link extern ] /
L.C.
simbolul TM este folosit in statele unite ptr a desemna o marca (semn) neinregistrat. Nu sunt specialist in drept american de prop industriala, dar presupun ca utilizarea unui semn inregistrat confera ceva efecte juridice pe drept anglosaxon. In dreptul romanesc, folosirea simbolului TM nu produce niciun efect, ci poate fi cel mult o informare asupra publicului.

puteti inregistra si singur o marca la OSIM, dar va sfatuiesc sa apelati totusi la un consilier specializat in proprietate industriala-marci, deoarece depunerea unei cereri necesita niste cunostinte totusi niste cunostinte de specialitate (ex- o corecta clasificare a produselor si serviciilor, o cercetare de anterioritate, etc). Evident ca in ghid puteti gasi informatii privind depunerea, dar o persoana fara cunostinte de specialitate poate gresi la constituirea depozitului, iar mai tarziu poate avea probleme juridice cu protectia marcii. Concluzia este sa nu va zgarciti la cateva sute de RONI si sa apelati la un consilier.

Know howul se protejeaza pe cale contractuala cu partea care-l foloseste (prin cauze de confidentialitate in cazul in care acest know how nu are obiecte de proprietate intelectuala (marci, design, brevete) ci numai idei
Multumesc pt sfat.
As dori sa ma intreb ceva - cum e cu intregistarea site-urilor ca si marca, adica o data cu depunerea cererii pt sigla se cere automat si adresele de website? Oricum una o folosesc eu, dar oare trebuie sa specific undeva ca poate nu accpet ca xxx.fr sau xxx.ru sau .ro sa nu mai poate fi luate de altcineva. Oare se poate?