Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

O sa am o angajare cu data de 01.06.2013un contract pe perioada determinata.
Pot incheia un contract pe perioada de 1 luna? Se modifica ceva in contract ( perioada de proba? sau altceva).
Deci eu trimit revisalul cu data de 31.05.2013 fiind intr-o zi de vineri cu ce data trec data de inceput 01.06.2013? Este int-o zi de sambata. Va rog sa ma lamuriti.
Peroada o sa fie de la 01.06. pana pe 01.07.2013? este bine. Va multumesc
draganmariana a scris:

O sa am o angajare cu data de 01.06.2013un contract pe perioada determinata.
Pot incheia un contract pe perioada de 1 luna? Se modifica ceva in contract ( perioada de proba? sau altceva).
Deci eu trimit revisalul cu data de 31.05.2013 fiind intr-o zi de vineri cu ce data trec data de inceput 01.06.2013? Este int-o zi de sambata. Va rog sa ma lamuriti.
Peroada o sa fie de la 01.06. pana pe 01.07.2013? este bine. Va multumesc

Desigur ca puteti incheia un contract individual de munca pentru o luna .
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi: 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
Concediul de odihna aferent contractului individual de munca semnat pt. 1 luna este de 2 zile.
Am inteles si va multumesc . Iar legat de contract este bine. data de inceput 01.06.si sfarsit 1 .07 iar revisalul trimis pe 31.05?
Contractul va fi de la 01.06. pana la 30.06.2013-inclusiv si atunci:
Data incetarii = 01.07.2013
Ultima zi de plata = 30.06.2013
Comunicarea angajarii o faceti oricand dar inainte de 01.06.2013
Incetarea in revisal cel tarziu in ziua [plecarii (01.07.2013)
draganmariana a scris:

Am inteles si va multumesc . Iar legat de contract este bine. data de inceput 01.06.si sfarsit 1 .07 iar revisalul trimis pe 31.05?

Da, este bine sa il transmiteti in 31.05.2013 cu inceperea activitatii in 01.06.2013
....Contractul de la 01.06.2013 pana la 01.07.2013 si decizia de incetare trebuie intocmita si transmisa in 01.07.2013 ..
Cred ca faceti confuzie cu privire la ultima zi de plata ... Nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi este data incetarii c.i.m.

p,s.
incercati pe viitor sa respectati Regulamentul de postare pe Forum cu privire al citarea raspunsurilor existente pe aceeasi pagina.
Cornel Vasile, Consilier juridic