Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Unde se depune bilantul?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Unde se depune bilantul?

Buna ziua!

Se mai depune bilantul la ORC?
Situatiile financiare nu se mai depun la Registrul Comertului, acestea se depun numai la organul fiscal, urmand ca ministrrul finantelor sa transmita ONRC spre publicare forma electronica a situatiilor financiare, conform protocolului incheiat, si Legii 31/1990 art. 185 si 201.

[ link extern ]
Si as vrea sa stiu daca prin procesul verbal al Adunarii Asociatilor trebuie neaparat sa se repartizeze pe destinatii. De exemplu asociatii nu doresc sa fie distribuit pe dividende, doresc sa ramana nerepartizat pe contul 1171. Ar fi corect?