Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru recurs sunt obligat sã angajez un avocat?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru recurs sunt obligat sã angajez un avocat?

pentru a-mi fi aprobat recursul sunt obligat sa am aparator? daca nu am posibilitatea sa angajez un avocat pierd copilul?
Nu trebuie să vă faceţi probleme, nu este necesar să angajaţi un avocat. Dvs. aţi început litigiul înainte de intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă, deci căile de atac se vor judeca potrivit vechiului Cod de procedură civilă. În vechiul Cod de procedură civilă nu există această obligaţie.
Nu aveti nevoie de asistenta obligatorie a unui avocat in recurs.

In plus daca nu va puteti permite angajarea unui avocat aveti posibilitatea de a solicita asistenta juridica gratuita printr-un avocat numit de barou.