Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Vechiul CPC sau noul CPC?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Vechiul CPC sau noul CPC?

Buna ziua,

Anul trecut la sfarsitul lunii octombrie s-a anulat procesul in care eram parat din cauza ca reclamantul nu a platit taxa judiciara de timbru. Acesta a facut recurs din cauza ca trebuie sa-mi plateasca cheltuielile de judecata. Recursul se va judeca in toamna acestui an la Tribunal.
Intrebarile mele sunt: trebuie sa-mi angajez obligatoriu un avocat care sa ma reprezinte la recursul din toamna? Pot obtine un avocat din oficiu? Care cod de procedura civila se aplica aici, cel nou sau cel vechi?
Va multumesc.
xyz2012, utilizator
Litigiul în care sunteţi parte a început înainte de intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă. Prin urmare, nu sunteţi obligat să vă angajaţi un avocat iar dispoziţiile legale sub imperiul cărora se va desfăşura judecata căii de atac sunt cele ale vechiului Cod de procedură civilă.