Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratii si contabilitate pentru asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratii si contabilitate pentru asociatie nonprofit

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti care sunt declaratiile fiscale pe care trebuie sa le depuna o asociatie non-profit care are ca obiect de activitate asigurarea pasunatului pt.animalele satului(asociatia a luat in arenda pasunea de la primarie,incaseaza subventia de la APIA cu care intretine pusunea;nu incaseaza alte venituri).Cum se stabileste daca contabilitatea se tine in partida simpla sau dubla?Va multumesc pt.profesionalismul de care dati dovada
Asociatiile si fundatiile constituite pe og 26 din 2000 tin contabilitatea numai in partida dubla. Depun declaratia 101, 392b si bilant anual.
Daca sunt angajati sau sunt incheiate contracte civile pentru care trebuie sa retina si sa plateasca contributii, atunci se depune la trimestru declaratia 112 si anual declaratia 205.