Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... subventii APIA
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

subventii APIA

O anumita Asociatie a luat o subventie de la APIA in anul 2010 pentru o pasune. Aceasta este obligata sa depuna situatia financiara pt anul 2010 pana la 30.05?
Aici povestea e putin mai lunga. Ati spus de asociatie. E cumva constituita pe legea asociatiilor si fundatiilor? Daca da, termenul pentru depunerea situatiilor financiare pentru 2010 a fost pana pe 30 aprilie 2011. Trebuie sa tineti bine de tot evidentele contabile. Nu numai ca ati primit subventii dar si pentru tot ce rulati prin asociatie, incasari si plati.
Asociatia este constituita pe baza OG 26/2000 si este non profit, deci nu poate fi vorba de incasari si plati decat din banii de la APIA, la care se tine o evidenta, dar nu autorizata.
Ramane raspunsul pe care vi l-am dat mai sus. Oricum, eu va spun ca trebuie sa aveti mare grija. Pana la urma vi se dau acei bani pe care dumneavoastra tot trebuie sa-i folositi in vreun fel. Chiar si dobanda bancara pe care o puteti inregistra ca venit. Poate ca aveti si ceva cotizatii ale membrilor asociatiei. Toate astea intra la incasari si plati. Primiti subventia de la apia pentru exploatarea unui teren sau pentru ce, anumale cava?
Subventia de ia pentru exploatarea unui teren arendat si se percepe o cotizatie anuala doar pentru plata arendei, neinregistrand nici un profit. Mentionez ca acel teren s-a arendat mai mult pentru subzistenta, decat pentru bani europeni,dar daca s-au dat, de ce sa nu-i primeasca?! cu toate ca sunt multe raspunderi...