Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare casa de marcat

Buna ziua,

Tocmai astept sa imi iasa actele de la Registrul Comertului al Srl-ului infiintat cu 2 asociati, respectiv eu si mama.Activitatea principala este comert cu amanuntul al produselor alimentare si nealimentare, tutun si bauturi alcoolice.
Am cateva nelamuri legate de inregistrarea casei de marcat : ce pasi trebuie sa urmez dupa ce primesc actele firmei si fac stampilele? trebuie sa cumpar inainte casa de marcat si cantarul pentru magazin si apoi trebuie sa merg la finante sau ce trebuie mai exact sa fac?
Multumesc!
Dupa ce aveti toate actele gata si aveti declarat la registrul comertului si locul (punctul de lucru) unde o sa vindeti efectiv, mergeti la firma de unde cumparati casa de marcat si ei va ajuta si cu actele pentru dosarul de fiscalizare a casei de marcat pe adresa de la punctul de lucru pe care-l veti depune la finante. Nu incepeti sa vindeti fara sa aveti fiscalizata casa de marcat.